Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny

Adres:

ul. Rybickiego 3, Sanok

Telefon:

13 49 301 77

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum te zostało założone w drugiej połowie XX wieku. Jego powierzchnia to około 38 hektarów, więc całkiem sporo.

Jest to prawdopodobnie największe muzeum etnograficzne w naszym kraju a także pierwsze, które zostało założone po 1945 roku. W parku tym zgromadzono ponad sto różnych obiektów, które należą głównie do obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Są to głównie budynki drewniane. W skansenie tym zgromadzono także wiele innych ciekawych rzeczy. Są to na przykład ekspozycje związane z malarstwem ikonowym. Naprawdę jest co podziwiać. Turyści, którzy odwiedzają ten park etnograficzny podziwiają ikony tak samo bardzo jak i stare, zabytkowe już budynki. Park etnograficzny w Sanoku podzielono na kilka regionów. Mamy tutaj sektor Bojkowski, a także łemkowski, pogórzański, galicyjski oraz przemysłowy. W każdym z sektorów znajdziemy obiekty charakterystyczne dla danego regionu. Jest to świetne rozwiązanie. Zwiedzający mogą porównać szczegóły różniące poszczególne regiony co jest dodatkowym atutem tego skansenu. Jak najbardziej warto tutaj przyjechać, ponieważ wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest świetną lekcją historii. Jest to historia, której praktycznie nie możemy pamiętać, a także ta, o której w dzisiejszych czasach zbyt wiele się nie mówi. Warto więc zobaczyć takie ciekawe obiekty, których nie uświadczymy nigdzie indziej. Istotną zaletą tego niezwykłego miejsca jest fakt, że jest ono czynne cały rok. Nie musimy więc zastanawiać się nad tym czy w danej porze roku, danego dnia, będzie ono otwarte. Kiedy tylko mamy czas i ochotę, możemy tutaj przyjechać. W naszym kraju znajduje się wiele tego typu muzeów, czyli skansenów, jednak te znajdujące się w Sanoku jest szczególne. Drugiego tak interesującego i z tak wspaniałą kolekcją eksponatów na pewno nigdzie indziej nie znajdziemy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1605