Rowerowy szlak ikon

Adres:

Sanok

Rowerowy szlak ikon w Sanoku, to spacerowy szlak turystyczny lub pieszy o długości ok. 70 km, otaczający Sanok pętlą o promieniu maksymalnie 25 km.

Oznakowany jest tak samo dla pieszych, jak i dla rowerzystów, tj. białym i niebieskim trójkątem, które razem tworzą kwadrat. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się pokonać szlak rowerem w jeden dzień, czy pieszo w dwa dni, warto przed wyruszeniem w trasę przejść się do Wydziału promocji Miasta Sanoka po mapę i folder informacyjny z zaznaczoną trasą oraz ciekawymi informacjami na temat kolejnych zabytków i atrakcji, jakie na po drodze nas czekają. Szlak ma swój początek w okolicy Muzeum Historycznego w Sanoku, które swoją siedzibę ma w sanockim zamku. Stamtąd po prostu udajemy się za znakami, zwiedzając kolejne zabytki, którymi w większości są budowle sakralne. Trasa szlaku przebiega przez kilkanaście wsi i osad w okolicy Sanoka, a oficjalnie na szlaku ikon zabytków jest 14. W praktyce jednak atrakcji i zabytków jest więcej, ponieważ prawie w każdej z mijanych miejscowości jest coś ciekawego do obejrzenia. Ponadto trasa wiedzie przez niezwykle malownicze okolice, w tym przez Park Krajobrazowy Gór Słonnych, z kilkoma punktami widokowymi oraz Obszar Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 Góry Słonne PLB 180003. Jako szczególną atrakcję sanockiego szlaku ikon należy wymienić to, że przebiega on przez miejscowość Ulucz, gdzie znajduje się prawdopodobnie najstarsza w Polsce cerkiew. Na zakończenie wędrówki szlakiem ikon można zwiedzić jeszcze Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Warto tez dodać, że w okresie letnim istnieje możliwość pokonania części trasy łodzią. W tym celu należy udać się na przystań obok mostu na Sanie w Sanoku, spłynąć aż do miejscowości Mrzygłód i dopiero stamtąd kontynuować wycieczkę rowerem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 852