Rowerowy Szlak Nadsańskich Umocnień (Linia Mołotowa)

Adres:

Sanok

Rowerowy „Szlak Nadsańskich Umocnień” z pewnością zaciekawi wielbicieli historii II wojny światowej.

Jego trasa przebiega zgodnie z linią umocnień pod nazwą Przemyski Rejon Umocniony, który wchodził w skład tzw. Linii Mołotowa zbudowanej przez ZSRR w latach 1939-1941. Jest to jedyny przykład radzieckich umocnień granicznych z okresu II wojny światowej, jaki zachował się na obszarze dzisiejszej Polski. Oprócz radzieckich fortyfikacji, na trasie szlaku można również zwiedzać fortyfikacje niemieckie, wybudowane w latach 1940-1941 w ramach umocnień obronnych pod nazwą Pozycja Graniczna „Galicja”. Zarówno Niemcy, jak i Rosjanie doskonale zdawali sobie sprawę, że przymierze zawarte celem pokonania II Rezczypospolitej, jest tylko tymczasowe, a zbrojna konfrontacja między Związkiem Radzieckim i Trzecią Rzeszą jest tylko kwestią czasu. Dlatego też obie strony przystąpiły do budowy fortyfikacji, niemalże natychmiast po zajęciu tych terenów w 1939 roku. Do dziś nie jest znana dokładna liczba bunkrów, schronów, stanowisk artyleryjskich czy strzelniczych, jakie zostały zbudowane w tym rejonie. Ich liczbę szacuje się jednak na co najmniej 120 obiektów. Sam szlak rowerowy biegnie wzdłuż lewego brzegu Sanu od miejscowości Bóbrka koło Soliny przez miejscowości Lesko, Sanok, Dynów, Bachów aż do Krasiczyna pod Przemyślem. Długość szlaku to – w zależności od obranej opcji i ilości odwiedzonych obiektów – od ok. 125 km do ok. 150 km. Szlak oznakowany jest kolorem czarnym, a na tabliczkach informacyjnych znajduje się sylwetka haubicy na tle czerwonego bunkra. Do większości obiektów można niestety dojść jedynie pieszo, gdyż zlokalizowane są w zaroślach, ale wzdłuż szlaku rowerowego znajdują się oznaczenia czarnego szlaku pieszego z podanymi pozycjami GPS fortyfikacji.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1947