Szlak „Prawem i Lewem po Ziemi Sanockiej”

Adres:

Sanok

Szlak „Prawem i Lewem po Ziemi Sanockiej” to rowerowy szlak o długości ok. 41 km, choć równie dobrze można pokonać go pieszo.

Został wytyczony z inicjatywy Muzeum Historycznego w Sanoku a ideą jego powstania była chęć spopularyzowania historii szlacheckiej na tych terenach w XVI i XVII wieku. Znakowaniem szlaku zajęło się Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów i wykorzystali oni do jego oznakowania logo szlaku czyli piktogram twarzy wąsatego szlachcica z dwiema szablami. Ponieważ trasa szlaku „Prawem i Lewem po Ziemi Sanockiej” bardzo często zbiega się z trasami innych szlaków (m. in. Szlak Ikon, Szlak Śladami Dobrego Wojaka Szwejka, Szlak Nadsańskich Umocnień tzw. Linia Mołotowa, Szlak Architektury Drewnianej), nie stawiano osobnych oznakowań, a jedynie dodawano piktogram do oznaczeń istniejących wcześniej szlaków. Początek szlaku to Rynek w Sanoku, skąd udajemy się na sanocki zamek będący siedzibą Muzeum Historycznego. Zamek w Sanoku jest jednocześnie główną atrakcją tego szlaku, bowiem zgromadzono w nim ogromne ilości przedmiotów, które tworzą wiele stałych lub czasowych ekspozycji. Następnie szlak prowadzi nas głównie drogami publicznymi przez miejscowości Trepcza, Dębna, Międzybrodzie, Mrzygłód, Końskie, Krzywe, Dydnia, Krzemienna, Jabłonica Ruska, Niewistka, Wołodź, Siedliska i kończy się w Dąbrówce Starzeńskiej. Jak już wspomniano szlak ten w pewnym momencie łączy się ze szlakiem zabytków architektury drewnianej oraz szlakiem ikon. Dlatego warto nieco z niego zejść którymś z tych szlaków i zwiedzić najstarszą cerkiew w Polsce, znajdującą się w miejscowości Ulucz, a następnie można powrócić na pierwotny szlak. Na całej trasie szlaku ustawionych jest 7 tablic informacyjnych: na Rynku w Sanoku, na dziedzińcu zamkowym, w Dębnej (na punkcie widokowym), w Mrzygłodzie (na rynku), w Dydni, w Krzemiennej (obok przeprawy promowej) i w Dąbrówce Starzeńskiej (zakończenie szlaku).

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 399