Szlak Chasydzki w Sanoku

Adres:

Sanok

Szlak Chasydzki, to projekt mający na celu popularyzację zagadnienia historycznej wielokulturowości terenów południowo-wschodniej Polski.

Szlak prowadzi przez miejscowości, w których zachowały się zabytki lub, w których dawniej były ważne ośrodki kultury żydowskiej. Obecnie Szlak Chasydzki obejmuje ponad 20 miejscowości na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego, a jego najważniejszym punktem i zarazem centrum informacyjnym jest Centrum „Synagoga” w Zamościu. Szlak Chasydzki nie jest odrębnie oznakowany w terenie, ale wydano wiele publikacji, w których opisano kolejne etapy wędrówki i obiekty, które znajdują się na szlaku. Szlak Chasydzki biegnie przez niezwykle piękne i malownicze tereny południowo-wschodniej Polski, m. in. przez Lubelszczyznę, Podkarpacie, Bieszczady czy Roztocze. Lokalizacja szlaku nie jest przypadkowa. To właśnie tutaj w XVIII wieku wykształcił się ruch znany jako chasydyzm („chassid” z hebrajskiego znaczy „pobożny”), który rozwija się na całym świecie do dziś. Dlatego też na tych obszarach budowano wiele synagog, a liczba ludności żydowskiej była większa, niż w innych regionach kraju. Być może z uwagi na liczbę zbudowanych synagog, tak wiele z nich zachowało się do dziś, wraz z domami żydowskimi oraz żydowskimi cmentarzami, które nadal są przez chasydów z całego świata oraz stopniowo odrestaurowywane przez różne fundacje. Jednym z miast, znajdujących się na Szlaku Chasydzkim, jest Sanok, w którym przed II wojną światową istniało 6 synagog i dwa cmentarze żydowskie. Do dziś zachowały się w nim dwie synagogi – jedna wybudowana w 1897 roku, a druga w 20-leciu międzywojennym oraz jeden cmentarz tzw. „nowy”, który został uporządkowany i odnowiony w 1988 roku przez Fundację Rodziny Nissenbaumów (zachowało się na nim jedynie ok. 50 macew). Nadto w Muzeum Historycznym oraz w Muzeum Budownictwa Ludowego znajduje się wiele eksponatów związanych z kulturą żydowską.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 837