Szlak Ikon w Sanoku

Adres:

Sanok

Szlak ikon w Sanoku i okolicach to spacerowy szlak turystyczny oznaczony niebieskimi i białymi trójkątami układającymi się w kwadrat.

Ma on też swoją odmianę rowerową, choć wielu turystów decyduje się na wędrówkę pieszą szlakiem rowerowym, z tymże należy wtedy zarezerwować sobie na przejście całości co najmniej dwa dni. Szlak ten łączy najcenniejsze zabytki sakralne Sanoka i jego okolicy (szlak ikon okrąża Sanok nie odbiegając od niego na odległość większą, niż 25 km). Z racji swego centralnego położenia, to właśnie Sanok stanowi niejako naturalną bazę wypadową do zwiedzania położonych na tym szlaku zabytków. Dużym ułatwieniem dla turystów jest możliwość pozyskania mapki i folderu informacyjnego z wyznaczoną trasą oraz opisami poszczególnych punktów wędrówki i zabytków. Mapkę taką można zdobyć m. in. w biurze Wydziału Promocji Miasta Sanoka. Zaopatrzeni w mapkę i folder informacyjny możemy rozpocząć naszą wędrówkę, przy czym jeśli odwiedzimy Sanok latem i zdecydujemy się na wersję pieszą, możemy załapać się na dodatkową atrakcję, jaką jest możliwość przepłynięcia części trasy łodziami od przystani koło mostu na Sanie w Sanoku do miejscowości Mrzygłód. Niestety w tej wersji ominiemy kilka ciekawych punktów, jak choćby obiekty w Międzybrodziu czy Tyrawie Solnej. Szlak ikon obejmuje w sumie 14 obiektów, w tym prawdopodobnie najstarszą cerkiew na ziemiach polskich, tj. cerkiew prawosławną w Uluczu. Oprócz tego na trasie szlaku ikon znajduje się również Muzeum Historyczne w Sanoku i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, potocznie zwane skansenem, Park Krajobrazowy Gór Słonnych, Rezerwat przyrody "polanki", Skały na Orlim Kamieniu oraz kilka punktów widokowych (Słonny Wierch, Przysnop, Moczarki).

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 727