Szlak Rodu Beksińskich w Sanoku

Adres:

Sanok

Ścieżka spacerowa „Śladami rodu Beksińskich” w Sanoku to swego rodzaju hołd złożony kilku pokoleniom przedstawicieli tej rodziny, która przez niemal 200 lat miała ogromny wpływ na rozwój gospodarczy, rabinistyczny i kulturalny miasta.

Najsłynniejszym przedstawicielem rodu Beksińskich jest bez wątpienia Zdzisław Beksiński, artysta plastyk. Poprzez swoje obrazy i rzeźby rozsławił Sanok na całym świecie. Jednak już jego pradziadek, Mateusz, był postacią znaną w Sanoku i nie tylko. To on w połowie XIX wieku po ucieczce z tzw. Kongresówki po upadku powstania listopadowego, przeprowadził się do Sanoka i wraz z Walentym Lipińskim otworzył tam fabrykę kotłów, która później przekształcona została w fabrykę wagonów i maszyn, a następnie w fabrykę autobusów Autosan (w której zresztą pracował później również Zdzisław Beksiński jako plastyk). Postacią niemniej zasłużoną dla Sanoka był syn Mateusza – Władysław. Władysław Beksiński był architektem, który zaprojektował wiele sanockich budowli, w tym również istniejących do dziś budynków użyteczności publicznej. Kolejnym Beksińskim, który zapisał się na kartach historii Sanoka był Stanisław – syn Władysława, a ojciec Zdzisława. Jako inżynier pracował on w miejskim wydziale budownictwa. Ostatnim z rodu Beksińskich był syn Zdzisława - Tomasz - który był dziennikarzem radiowym i muzycznym, propagatorem muzyki rockowej i tłumaczem klasyków filmowych z języka angielskiego na polski. Nic więc dziwnego, że dla uczczenia 60 rocznicy powstania Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka”, w mieście powstał szlak prowadzący przez miejsca związane z tym wybitnym sanockim rodem. Szlak składa się z 10 punktów, w których ustawione są tablice informacyjne w formie malarskich „sztalug Beksińskiego”, na których znajdziemy podstawowe informacje o danym miejscu i jego związku z Beksińskimi. Dla dociekliwszych na tablicach zostały umieszczone kodu QR, po których zeskanowaniu można uzyskać bardziej szczegółowe informacje, również multimedialne.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1452