Szlak Wodny „Błękitny San”

Adres:

Sanok

San jest jedną z największych i najpiękniejszych rzek w Polsce. Liczy 457, 8 km długości, a powierzchnia jego dorzecza wynosi 16, 9 tys. km kwadratowych.

Od swego źródła aż do Przemyśla jest rzeką typowo górską z wartkim nurtem, zaś poniżej Przemyśla ma już charakter rzeki nizinnej. Do wypraw kajakowych najlepiej nadają się dwa główne odcinki rzeki: od Zwierzynia do Przemyśla o długości 158 km oraz od Przemyśla do ujścia Sanu do Wisły koło dąbrówki Pniowskiej nieco poniżej Sandomierza o długości 173 km, zaś najlepsze miesiące do spływów to okres od kwietnia do lipca. Nie ma się zatem co dziwić, że na tak pięknej i przyjaznej dla turystów rzece, powstał wodny szlak turystyczny „Błękitny San”. Jego początek ma miejsce nad jeziorem Myczkowieckim, w pobliżu wsi Zwierzyniec, gdzie zlokalizowana jest też elektrownia wodna wchodząca w skład większego kompleksu elektrowni wodnych „Solina”. Sam zalew soliński sprawia imponujące wrażenie – jest to sztuczne jezioro o powierzchni 2, 2 tys. hektarów i objętości ponad 474 mln m sześciennych wody, którego budowa na zawsze zmieniła oblicze Bieszczad (i to dosłownie – odnotowano bowiem nawet niewielką zmianę lokalnego klimatu). Wzdłuż trasy „Błękitnego Sanu” zbudowano wiele obiektów infrastruktury turystycznej takiej jak kempingi, hotele, motele, restauracje, bary itp. dzięki temu można wybrać się na kilkudniowy spływ bez konieczności taszczenia ze sobą namiotu. Zakończenie szlaku znajduje się u ujścia Sanu do Wisły. Spływ górskim etapem szlaku może okazać się trudny dla niedoświadczonych, jednakże poniżej Przemyśla jest już możliwy do pokonania bez większych trudności. Warto jednak podjąć wysiłek, ponieważ na całej długości szlaku można przy okazji zwiedzić wiele zabytków i atrakcji turystycznych, których w tym „dzikim” rejonie naszego kraju zdecydowanie nie brakuje, a ponadto niemal na całej długości latem można się w Sanie kąpać.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 585