Zamek Sobień

Adres:

Załuż

Nieopodal miasteczka Lesko na pograniczu Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych, w dolinie rzeki San znajdują się ruiny zamku Sobień.

Powstanie budowli datuje się na początek XIII wieku. Była to własność królewska, nadana przez Władysława Jagiełłę rodzinie Kmitów. Po koniec XV wieku zamek padł ofiarą napaści Węgrów bądź też Wołosow. Do końca nie wiadomo kto odpowiada za zniszczenie zamku. Na skutek najazdów i niemożności rozbudowy zamku rodowa siedziba Sobieniów została przeniesiona do Leska. Zamek całkowicie opustoszał. Do całkowitej degradacji zamku przyczyniły się działania wojenne pierwszej wojny światowej. Pod koniec ubiegłego wieku zamek został przystosowany do odwiedzających to miejsce turystów. Zbudowano schodki i tarasy widokowe. Przed drugą wojną światową zamek był przedmiotem badań naukowych. Były one prowadzone aż do lat 60-tych ubiegłego wieku. W ten sposób opracowano wygląd zamku jak również etapy jego powstawania. Jak to bywa ze średniowiecznymi zamkami tak również z tym w Sobieniu związane są liczne legendy. Najpopularniejsza pośród nich głos, że w księżycowe noce ukazuje się Biała Dama. Ma to być postać zony kasztelana Kmity- Margerity. Za zdradę miała ona zostać żywcem zamurowana w zamkowych lochach. Dzisiaj z zamku rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na dolinę rzeki San. Wspaniała historia, liczne legendy i znajdujący się nieopodal Rezerwat Przyrody Sobień tworzą idealne warunki do romantycznych schadzek. Nieco trudu trzeba poświęcić na to by wejść na ruiny zamku. Trud ten się opłaca. Do dzisiejszego dnia zachowały się jedynie ruiny baszty oraz budynków mieszkalnych. Po wdrapaniu się po stromych wschodach możemy wejść na teren zamku bramą. Na terenie prowadzono liczne prace wykopaliskowe. Odkryto tu miedzy innymi piece chlebowe czy kości zwierząt. Dzisiaj jest to miejsce zupełnie opustoszałe.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1844