Żółty szlak turystyczny w Sanoku

Adres:

Sanok

Szlak żółty w Sanoku, to bardzo krótki szlak spacerowy, o długości ok. 7 km, łączący Dworzec Główny PKP, poprzez wieś Olchowce i uroczysko "Pod Krzyżem” ze szczytem Orli Kamień, na którym można przejść na szlak czerwony prowadzący dalej aż do Przemyśla.

Niemniej jednak szlak żółty i szczyt Orli Kamień zarówno dla mieszkańców Sanoka, jak i dla wielu turystów jest celem samym w sobie. Orli Kamień (518 m n. p.m.) to szczyt w Górach Sanocko-Turczańskich, zaś cały masyw Orlego Kamienia w postaci grzbietu o długości ok. 5 km, znajduje się na terenie Gór Słonnych. Najwyższym wzniesieniem jest wspomniamny już Orli Kamień częściej nazywany Białą Górą. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że właściwy Orli Kamień (510 m n. p.m.) to wierzchołek położony nieco dalej na wschód (ok. 2 kilometry). To właśnie tam położonych jest kilka skałek ostańcowych, zgodnie z tradycją nazywanych "Orle Skałki" czy "Orli Kamień" i to od nich właśnie wziął nazwę sam szczyt, a także ze względu na swą wyjątkowość, cały masyw. Wędrując żółtym szlakiem, warto wziąć pod uwagę możliwość wcześniejszego zwiedzenia samego Sanoka częścią szlaku czerwonego przebiegającą przez miasto. Szlak ten również zaczyna się na dworcu głównym PKP i prowadzi ulicami miasta, a na jego trasie znajdziemy kilka zabytków sakralnych, Muzeum Historyczne w Sanoku, zamek czy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wraz ze skansenem. Można też rozważyć opcję wejścia na szczyt szlakiem żółtym i zejścia z powrotem na PKP w Sanoku szlakiem czerwonym.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1652