Dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej

Adres:

Aleje Niepodległości 90, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej znajduje się w województwie świętokrzyskim.

Wybudowany został w 1885 roku jako część kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej, która łączyła Dęblin z Dąbrową Górniczą. Początkowo stacja nosiła nazwę Kamienna, od nazwy miejscowości przez którą przechodziła pierwotna stacja. Do zmiany nazwy doszło już 12 lat po jej powstaniu, t. w 1897 roku i od tej pory aż do chwili nadania miejscowości praw miejskich stacja nosiła nazwę Skarżysko. Zmiany przyniósł rok 1927, kiedy to powstało znane nam dzisiaj miasto Skarżysko - Kamienna. Niestety podczas I wojny światowej w 1916 roku budynek dworca został doszczętnie spalony przez Rosjan, jednak zaraz po jej zakończeniu zdecydowano się na jego odbudowę w identycznej postaci jak sprzed pożaru. Dzięki temu obecnie ciągle możemy podziwiać ogromny budynek stacji mający cechy klasycystyczne, co wskazuje na fakt, że w czasach swojej świetności dworzec ten był ważnym węzłem ruchu kolejowego. Warto wspomnieć, że po dziś dzień jest to jeden z największych węzłów towarowych w Polsce. Na początku swojego funkcjonowania w ramach stacji kolejowej pracowały warsztaty naprawy taborów oraz obróbki metalu, remizy, pompownie oraz kuźnie. Był więc to ogromny przemysł kolejowy, dzięki któremu mieszkańcy Skarżyska Kamiennej mieli zapewnioną pracę. Obecnie dworzec nie różni się na tle innych dworców kolejowych w Polsce. Tak jak w innych miastach większą część powierzchni użytkowej zajmują lokale usługowo- handlowe. w ostatnich latach przeprowadzono również remont budynku dworca, który umożliwił handlarzom zdobycie jeszcze większej powierzchni komercyjnej. Wskazuje się, że aktualnie przestrzeń publiczna dworca to jedynie 12% całkowitej powierzchni nieruchomości. Wraz z remontem dobudowano nie tylko sklepy, ale również wyposażono stację w dodatkowe miejsca parkingowe po drugiej stronie torów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1460