Muzeum im. „Orła Białego”

Wstęp:

Płatny

Adres:

Słoneczna 90, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon:

41 252 02 31

Muzeum im. Orła Białego to regionalne muzeum w Skarżysku-Kamiennej, mieście położonym w województwie świętokrzyskim.

Powstało w 1969 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Skarżyska-Kamiennej i po dziś dzień jest ośrodkiem, w którym znajduje się jedna z największych kolekcji militarnych na świeżym powietrzu. Kolekcję można podziwiać na obszarze ok. 1, 5 ha. Zobaczyć więc można między innymi transportery opancerzone, czołgi, działa pancerne, samoloty, śmigłowce, działa polowe, samochody oraz jedyny zachowany kuter torpedowy. Jest to więc nie lada gratka dla miłośników militariów oraz historii wojska. Jednak nie tylko amatorzy wojny znajda tu coś dla siebie. Muzeum oprócz zewnętrznej wystawy prezentuje również ekspozycje stałe i czasowe w budynku muzeum, takie jak losy kampanii wrześniowej, wojsko polskie w Europie czy przedmioty codziennego użytku. Ciekawostką jest również fakt, że muzeum znajduje się w budynku byłej huty "Rejów". Huta zakończyła swoją działalność po powodzi z 1901 roku a od 1969 roku służy celom muzeum. Nazwa muzeum pochodzi od nazwy organizacji konspiracyjnej z czasów II wojny światowej "Orzeł Biały", której członkowie zostali odkryci przez Niemców i doszło do ich masowej egzekucji w jednej z dzielnic miasta. Imię Orła Białego przyjęto w 1991 roku i ma ono upamiętniać odwagę i poświęcenie członków tej tajnej organizacji w walkę o wolność Polski. Ze względu na fakt, iż główna wystawa muzeum mieści się pod gołym niebem osoby, chętne odwiedzić muzeum muszą uprzednio sprawdzić, czy w wybranym przez nich dniu muzeum będzie otwarte. Najdłużej, bo aż do godziny 20 muzeum jest otwarte w okresie letnim, czyli od maja do sierpnia. W okresie zimowym czasu na zwiedzanie jest zdecydowanie mniej, gdyż wystawa zamykana jest już o godzinie 16. Ogromną zaletą muzeum są zdecydowanie ceny biletów - za przyjemność podziwiania wojska polskiego na ziemi świętokrzyskiej zapłacimy jedynie 9 złotych a jeśli mamy uprawnienia do ulgi to tylko 5 zł.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 913