Niebieski szlak turystyczny w Skarżysku-Kamiennej

Adres:

Skarżysko-Kamienna

Szlak niebieski prowadzi od cmentarza partyzanckiego za Pogorzałem.

Dalej prowadzi w kierunku zachodnim przez lasy Garbu Gieleniowskiego, rezerwat modrzewi „Ciechostowice”, wsie Łazy i Majdów, rezerwat geologiczny „Piekło Niekłańskie”, a stąd przez miejscowości: Furmanów, Starą Kuźnię, Końskie do Muzeum Techniki w Sielpi Wielkiej na zalewem na rzece Czarnej, następnie przez Jóźwików, Gruszkę obok Muzeum Partyzanckiego do Kuźniak. Jego długość to 81 kilometrów. Zaczynając od cmentarza partyzanckiego: tam znajduje się kilkadziesiąt mogił partyzantów z oddziałów Jana Piwnika „Ponurego” i Antoniego Hedy „Szarego”. Idąc lasami Garbu Gieleniowskiego mamy możliwość obserwacji pięknej przyrody, następnie w rezerwacie modrzewi „Ciechostowice” przedmiotem ochrony jest fragment lasu mieszanego z udziałem modrzewia polskiego, występującego w różnych stadiach rozwoju. W mijanym Majdowie znajduje się siedziba parafii rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kolejnym punktem jest rezerwat geologiczny „Piekło Niekłańskie”. Nazwę „Piekło” nosi kilka miejsc regionu, w tym owiane legendą skałki „Piekło” pod Niekłaniem. Miano „Piekła” skałki zyskały dzięki osobliwym kształtom, przypominającym ogromne grzyby, gzymsy i stoły skalne. Zbudowane z piaskowców jurajskich skałki mają do 8 m wysokości i ciągną się na długości jednego kilometra w lesie sosnowym, w którym starsze drzewa mają ok. 150 lat. Oprócz skałek i lasu ochronie podlega kilkanaście gatunków porostów oraz jeden gatunek paproci. Następnie Muzeum Techniki w Sielpi Wielkiej. Aktualnie ekspozycja obejmuje zespół dawnych zabudowań, wraz z urządzeniami walcowniczymi i hutniczymi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1132