Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej

Adres:

Wileńska 33, Skarżysko-Kamienna

Telefon:

41 253 88 00

Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej to punkt obowiązkowy odwiedzin każdego wiernego, który przebywa na ziemiach województwa świętokrzyskiego.

Sanktuarium należy do diecezji radomskiej i powstało na skutek potrzeby serc ludności tych terenów, którzy swoje korzenie mają w dawnych Kresach. Z tego względu bazylika jest wierną kopią Ostrej Bramy z Wilna. Jej budowa rozpoczęła się w 1988 roku z inicjatywy ordynariusza diecezji radomskiej, pochodzącego z Wilna, ks. biskupa Edwarda Majerskiego. Ogromnym wyróżnieniem dla diecezji była decyzja o przekazaniu sanktuarium relikwii św. Rafała, również pochodzącego z Wilna księdza katolickiego, powstańca styczniowego. Jak się okazuje nie tylko sam budynek sanktuarium jest kopią wileńskiego kościoła. Również obraz Madonny, czczony i koronowany w 2005 roku, jest kopią obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Obraz został namalowany przez artystkę malarkę Izabelę Borkowską w 1989 roku. Sam obraz na wzór wileński znajduje się w ołtarzu kaplicy, która połączona jest z trójnawowym kościołem. Obraz przedstawia Matkę Boską w słonecznych promieniach, która jest otoczona wieńcem z 12 gwiazd, mających stanowić symbol 12 pokoleń Izraela oraz 12 apostołów. Sama postać Maryi ubrana jest w srebrną, pozłacaną suknię. Charakterystyczną cechą obrazu jest odwrócony sierp księżyca - w oryginalnym obrazie stanowi on symbol jednego z ofiarowanych Matce Boskiej wotów, czyli symboliczny przedmiot ofiarowywany w jakiejś intencji. Wnętrze sanktuarium przepełnia symbolika patriotyczna oraz religijna. Ponadto sam budynek świątyni otacza specjalnie wybudowana droga krzyżowa. Warto również wspomnieć, iż od roku 1997 Matka Boża Ostrobramska jest Patronką Skarżyska - Kamiennej. Sanktuarium jest więc miejscem bardzo ważnym dla mieszkańców miasta, którzy tłumnie odwiedzają ją prawie każdego dnia. Ponadto coraz więcej wiernych decyduje się udać na pielgrzymkę do polskiej Ostrej Bramy i tam oddać hołd Marce Boskiej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1457