Transwojewódzki szlak rowerowy Lwów - Berlin

Adres:

Skarżysko-Kamienna

Przez teren województwa świętokrzyskiego przebiega wiele szlaków turystycznych pieszych i rowerowych.

Wśród tych przeznaczonych dla miłośników dwóch kółek warto zwrócić swoją uwagę na międzynarodowy szlak łączący Berlin i Lwów. Prowadzi od strony Wąchocka i Marcinkowa gruntową drogą wzdłuż rzeki Kamiennej, lasem obok stadniny koni fiordzkich „Stary Młyn” do Szczepanowa, następnie przez m. Skarżysko-Kamienna, ul. 3-go Maja, ul. Marsz. J.Piłsudskiego przez wiadukt, al. Niepodległości, ul. Legionów, ul. Staffa do Rejowa, ul. Słoneczną przez drogę K7, ul. J. Kilińskiego i dalej drogą pożarową nr 1 przez Kamienną Górę do polany Kruk, duktem leśnym przez Górę Czerwoną i Rezerwat „Dalejów” do wsi Jastrzębia, przez Bliżyn ul. Zafabryczną i Kolejową w kierunku Majdowa, Huciska i Niekłania. Prowadzi on przez najbardziej atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia miejsca. Odcinek świętokrzyski szlaku liczy sobie 296, 6 km i wiedzie przez powiaty: sandomierski, opatowski, ostrowiecki, starachowicki, skarżyski i konecki. Podróżując ze wschodu na zachód warto podzielić trasę na etapy. W założeniu autorów szlak miał być turystycznym łącznikiem pomiędzy „wschodem”, a „zachodem” Europy. Pokazuje on największymi atrakcje regionu – Sandomierz, ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe, czy zabytki Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. W przebiegu szlaku możemy wydzielić następujące odcinki, pokrywające się z wytyczonymi odrębnymi szlakami: Sandomierz – Ujazd, zielony: szlak „Dolina Koprzywianki”, Ujazd – Sudół, niebieski: fragmenty szlaku wokół Opatowa, Ostrowiec Świętokrzyski – Skarżysko – Kamienna, niebieski „Śladami zabytków techniki Doliny Kamiennej”, Skarżysko - Kamienna – Rejów – Maleniec, niebieski. Szlak w większości poprowadzony jest drogami asfaltowymi, tylko w niewielkim stopniu gruntowymi. Warto zobaczyć Klimontów, Końskie, Sandomierz, Opatów, Koprzywnica i Maleniec.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 767