Promocja książki Marka Jedynaka

Wydarzenie archiwalne
Czwartek, 29 wrzesień 2016 17:00 WOLNY
Adres:

Juliusza Słowackiego 25, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Serdecznie zapraszamy na promocję książki Marka Jedynaka Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” (1921–1943), która odbędzie się 29 września 2016 r. o godz. 17.00 w Patio Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Wstęp wolny !!!

Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” do 1939 r. był harcerskim instruktorem i drużynowym. W czasie II wojny światowej działał w wielu konspiracyjnych organizacjach (Polska Organizacja Zbrojna, Polska Niepodległa, Gwardia Ludowa, Armia Krajowa). Był także dowódcą partyzanckiego oddziału GL i AK.

Praca zawiera szczegółowy opis jego życia. Odpowiada na pytania, kim był, skąd pochodził i w jakich warunkach dorastał. Jakim był synem, bratem, kolegą, harcerzem, konspiratorem, nauczycielem i partyzanckim dowódcą? Jak zmieniała się jego osobowość oraz kto miał na nią wpływ? W jakim stopniu jego marzenia i dążenie do samorealizacji przez dokonanie wielkich czynów wyznaczały kierunki jego aktywności? Wreszcie, jakie role życiowe podejmował i która z nich była najważniejsza? I na koniec – czy i jak dalece powojenna legenda odpowiada prawdzie, a w jakiej mierze mitologizuje tę postać?

Chociaż był najmłodszym dowódcą plutonu w Zgrupowaniach Partyzanckich AK „Ponury”, osobistym przykładem zjednywał podkomendnych i towarzyszy broni. Jego ofiarna postawa, a także przedwczesna śmierć stanowią świadectwo obcowania z historią człowieka wyjątkowego, o którym pamięć nie przemija.

O autorze:
Dr Marek Jedynak – absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; kustosz w Wydziale Archiwalnym Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach; członek Zarządu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. działalnością Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej oraz losami żołnierzy AK po II wojnie światowej w Polsce i na emigracji.

Autor ponad 100 artykułów popularnonaukowych i naukowych oraz książek: Robotowcy 1943 (Końskie 2007); Kapliczka na Wykusie (Kielce 2009); Dokumenty do dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” (Kielce–Kraków 2014); Niezależni kombatanci w PRL (Kielce–Kraków 2014) – nagrodzonej tytułem Książka Historyczna Roku 2014; Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” (Kielce 2016). Współautor biografii Pułkownik Jan Piwnik „Ponury” (Warszawa 2013), a także Inwentarza zespołu archiwalnego Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach (Kielce–Kraków 2014).

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1100