Spektakl dla dorosłych pt. „Obcy z Mons"

Wydarzenie archiwalne
Wtorek, 18 październik 2016 15:30 10 zł
Adres:

Juliusza Słowackiego 25, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Miejskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na spektakl Teatru Ad Spectatores z Wrocławia pt. „Obcy z Mons” organizowany w ramach programu TEATR POLSKA. Spektakl odbędzie się 18 października 2016 r. o godzinie 18.00 w Miejskim Centrum Kultury.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Impresariacie Artystycznym MCK.

„Obcy z Mons”
reżyseria: Maciej Masztalski
scenografia i kostiumy: Ewa Beata Wodecka
obraz: Edgar de Poray
dźwięk: Marek Księżarek
obsada: Aleksandra Dytko, Lucyna Szierok, Marcin Chabowski, Łukasz Chojęta, Jakub Giel, Piotr Zakrzewski
 

Podczas I Wojny Światowej doszło do bardzo zagadkowej bitwy pod belgijskim miastem Mons. Przeważające siły niemieckie zostały pokonane przez nielicznych Anglików. Legenda głosi, że stało się tak za sprawą boskiej interwencji. Byli i tacy, którzy podejrzewali, że Brytyjczykom pomogli kosmici. Obcy z Mons to luźna opowieść o tej tajemniczej bitwie. Opowieść zrealizowana niezwykłą techniką, bowiem aktorzy zamiast stać leżą wraz ze scenografią na podłodze. Bohaterów spektaklu filmuje kamera zawieszona na suficie, z której obraz wyświetlany jest na ekranie tworząc na żywo komediowy, niemy film w stylu Charliego Chaplina. Obcy z Mons to kino w teatrze. To niezwykła zabawa ale i historia I Wojny Światowej w pigułce.

Zapraszamy również na bezpłatny warsztat teatralny pt. „Ciało, przedmiot, wyobraźnia” który odbędzie się 18 października o godzinie 15.30. Warsztat poprowadzi aktor Łukasz Chojęta. Warsztat skierowany jest młodzieży i dorosłych. Przedział wiekowy od 12 lat w górę.

Zapisy na warsztat w Impresariacie Art. MCK. ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA.

Celem warsztatu jest rozbudzenie wyobraźni oraz wydobycie i rozwinięcie zdolności aktorskich uczestników.

Warsztat teatralny zaproponowany przez aktora Teatru Ad Spectatores skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej i starszej a także do osób dorosłych. Kładzie nacisk na działania praktyczne, bazujące na wyobraźni i intuicji biorących udział. Jest tak ułożony, aby uczestnicy mogli powoli oswoić się ze sobą nawzajem i odważyć na proste działania w przestrzeni i stroni od jakiegokolwiek oceniania i onieśmielania biorących udział. Celem warsztatów jest rozbudzenie w uczestnikach warsztatów zdolności aktorskich i podsycenie w nich fascynacji teatrem. Podczas warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni do tematyki związanej z aktorstwem. Wezmą udział w rozgrzewce powiązanej z zabawą, następnie wezmą udział w elementarnych, indywidualnych etiudach aktorskich. Planowane są sceny improwizowane – ćwiczenia w parach bazujące na spontanicznym tworzeniu nieprzygotowanych wcześniej sytuacji w oparciu o wskazówki prowadzącego.

TEATR POLSKA 2016

Program TEATR POLSKA umożliwia widzom z mniejszych miejscowości kontakt z ofertą teatrów z różnych zakątków kraju. Spektakle prezentowane w objeździe to propozycje o wysokich walorach artystycznych, skierowane do różnych grup odbiorców i różnorodne w formie. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie, by dotrzeć ze swoimi spektaklami do ośrodków, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz ósmy.Do tegorocznego programu zgłosiło się 101 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 18 przedstawień. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 18 teatrom.

 

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 754