Spektakl dla dzieci "Kręcipupa"

Wydarzenie archiwalne
Środa, 24 sierpień 2016 17:00 5 zł
Adres:

Juliusza Słowackiego 25, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Miejskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na spektakl dla dzieci pt. „Kręcipupa” organizowany w ramach programu TEATR POLSKA. Spektakl odbędzie się 24 sierpnia 2016r. o godzinie 17.00. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w Impresariacie MCK.

Fundacja LALE.Teatr / Wrocławski Teatr Lalek

„Kręcipupa”

„Kręcipupa” w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego, z muzyką Grzegorza Mazonia to opowieść o niepowstrzymanej potrzebie ruchu, niemożności powstrzymania się od wiercenia i podrygiwania. To teatr ruchu – pozbawiony słów i wszelkiej dosłowności, oparty na zabawie przestrzenią, ciałem i dźwiękiem. Przedstawienie przenosi widza w świat abstrakcji plastycznej, wykorzystując w tym celu przedmioty domowego użytku. Domowa przestrzeń, w której rozgrywa się akcja spektaklu, nabiera nowych znaczeń, otwierając widza na nieoczekiwane skojarzenia i rozbudzając jego wyobraźnię. Bo w świecie „Kręcipupy” ważne jest nie to, co chcą Wam na scenie pokazać twórcy, ale to, co sami na niej zobaczycie.

„W trakcie półgodzinnego spotkania artyści udowadniają, że ludzka wyobraźnia nie zna granic i – poza niesamowitym aktorstwem opartym na formie: gestach, mimice i animacji przedmiotu – to jeden z kluczowych atutów spektaklu. Język gestów jest dla dzieci zrozumiały. Doskonale odczytują intencje twórców, doceniają ich poczucie humoru, czego dowodzą radosne chichoty. Chętnie włączają się na widowni do tańca, którego – jak sugeruje tytuł – jest w „Kręcipupie” sporo, i próbują naśladować ruchy aktorów.”

(Martyna Friedla „FIKA. Magazyn dla dzieci i rodziców” nr 16/2016, s. 62)

Reżyseria, scenariusz, scenografia: Tomasz Maśląkowski
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Choreografia: Maćko Prusak
Występują: Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń
Spektakl adresowany do dzieci od 1 do 5 roku życia.
Czas trwania: 30 minut + 15 minut zabawy

Zapraszamy również dorosłych na warsztaty pt. „Kręcipupa” 24 sierpnia 2016 o godz. 18.00.

Udział w warsztatach płatny 5 zł. Bilety do nabycia w Impresariacie MCK (miejsca ograniczone).

KONSPEKT DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH

W RAMACH PROGRAMU TEATR POLSKA

 

Tytuł spektaklu:

„Kręcipupa”

Tytuł warsztatu:

Kręcipupa

Prowadzący:

Marta Kurowska, Tomasz Maśląkowski

Czas warsztatu:

1 h

Uczestnicy (wiek, liczba):

20 osób dorosłych

 

 

Założone cele:

-     zaznajomienie i uwrażliwienie uczestników na zjawiska z nurtu teatru przedmiotu i jego oddziaływanie ze sztuka współczesną,

-        uwrażliwienie na teatralność przedmiotów codziennego użytku,

-        stworzenie przestrzeni do indywidualnych działań teatralnych.

Opis działań (merytoryczny opis warsztatu z uwzględnieniem metod pracy) max. 1000 znaków:

Warsztat łączy w sobie działania w nurcie teatru fizycznego oraz teatru przedmiotu. Punktem wyjścia jest uważna obserwacja i rozumienie rzeczywistości, które, dzięki eksperymentom animacyjnym, przeistaczają się w samodzielne tworzenie. Odwołując się do doświadczeń z zabawkami gotowymi i mimetycznego odzwierciedlenia rzeczywistości, uczestnicy spróbują zaanimować przedmioty codziennego użytku, porzucone skrawki, odpady. Przy pomocy najprostszych narzędzi i ich nieograniczonych możliwości wyrazu stworzą własne teatralne mikrozdarzenia. Praca z przedmiotem na scenie z jednej strony inspiruje do wykorzystania wszystkich możliwości, jaki dany przedmiot posiada: dokładne zbadanie jego właściwości fizycznych, sposobów poruszania, czy też ożywiania, antropomorfizacji i personifikacji. Z drugiej strony – przy zmianie znaczenia przedmiotu – prowokuje kreatywność i wyobraźnię. Poprzez nadanie emocji, przedmiot staje się partnerem sytuacji scenicznych.

Wymagania przestrzenne 
i techniczne:
Pusta przestrzeń do pracy warsztatowej. 5-6 stołów, krzesło dla każdego z uczestników.

Dodatkowe uwagi:

Prowadzący:

Marta Kurowska – teatrolożka, dramaturżka, krytyczka, pedagożka teatru. Absolwentka dramatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dramaturgii w Instytucie Teatralnym. Była stypendystką Uniwersytetu Wiedeńskiego na kierunku Wiedza o Teatrze, Filmie i Mediach. Autorka publikacji z dziedziny teatru i dramatu współczesnego (po polsku ukazywały się m.in. w „Didaskaliach” i „Dialogu”), redaktorka programów teatralnych. W latach 2005-2009 współorganizatorka i uczestniczka konferencji FIRT/IFTR (International Federation for Theatre Research), od 2012 roku członkini East European Performing Arts Platform. Uczestniczyła w licznych warsztatach dramaturgicznych i teatralnych. Pracowała m.in. z Janem Ritsemą, Brucem Myersem, Sebastianem Majewskim, Igą Gańczarczyk. Inicjatorka, kuratorka i prowadząca działania edukacyjne we Wrocławskim Teatrze Lalek. Uczestniczka Warszawskiego Obozu Teatralnego (2011) oraz warsztatów organizowanych przez Fundację Kultury bez Barier (2014), ukończyła II edycję Szkoły Pedagogów Teatru (2014). W ramach programu Lato w Teatrze koordynowała oraz zrealizowała spektakle po÷MOCNI oraz MiasToMy. Współpracowała z Fundacją LALE.Teatr w ramach I Przeglądu Zdarzeń Międzypokoleniowych. Współautorka projektu MOST[l]Y – cyklu działań artystycznych, afiliowanych przy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, prowadzonych z dziećmi i młodzieżą z pieczy zastępczej. Współautorka i współprowadząca Integracyjne sensualne warsztaty o sztuce DZYŃ!, dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością słuchu lub wzroku.

Tomasz Maśląkowski - absolwent wrocławskiego Wydziału Lalkarskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doktor sztuki teatru. W latach 1999-2002 aktor w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Od 2002 roku związany z Wrocławskim Teatrem Lalek. Od 2003 roku pedagog PWST we Wrocławiu, Wydział Lalkarski. Współzałożyciel, reżyser i aktor fundacji i grupy teatralnej LALE.Teatr. Współtwórca spektakli: „Podłogowo” i „Ściana.Banana”. Reżyser, autor scenariusza, scenografii i aktor przedstawienia „Kręcipupa” (LALE.Teatr/Wrocławski Teatr Lalek). Współprowadził we Wrocławski Teatrze Lalek cykl warsztatów „Latawiec teatralny”. W cyklu Lato w Teatrze prowadził warsztaty i wyreżyserował przedstawienia :„poMOCNI” (Wrocławski Teatr Lalek - 2013 rok ) i „I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych” (Fundacja LALE.Teatr - 2014 rok). Spektakle LALE.Teatr prezentowane były na festwalach w Polsce i Europie, gdzie zdobywały nagrody, m.in.: GRAND PRIX Międzynarodowego Festwalu dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK (Warszawa 2013 rok), Nagroda na FESTIWALU NAJ,NAJ,NAJ (Zagrzeb - Chorwacja 2013 rok), Nagroda na FESTIWALU KON-TEKSTY (Poznań 2013). LALE.Teatr nominowany był do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej w 2013 roku. W 2015 otrzymał nagrodę aktorską za najlepszą rolę męską w „Po sznurku” (reż. Joanna Gerigk) na II Festwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu. W 2015 roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1234