Wystawa "Przydrożne drzewa"

Wydarzenie archiwalne
Środa, 06 lipiec 2016 18:00 WOLNY
Adres:

ul. Słowackiego 25 , 26-110 Skarżysko-Kamienna

Zapraszamy 6 lipca 2016 (w środę) o godz. 18:00 do Miejskiego Centrum Kultury na otwarcie wystawy „Przydrożne drzewa” Lucyny i Andrzeja Kozłowskich.

Wystawa „Przydrożne drzewa” dojrzewała najpierw w duszy Andrzeja. Ale dopiero „rodzące się” rzeźby zainspirowały jego żonę Lucynę, by usiąść do nożyczek i wyczarować przepiękne wycinanki. Tak powstał niezwykły plon tej niezwykłej wystawy.

Oto myśl przewodnia, jaka przyświecała artystom w procesie tworzenia wystawy „Przydrożne drzewa”:

Drzewa, które spotykamy na swojej drodze życia, niby niezauważalne, a jednak warto się zatrzymać, spojrzeć głębiej. Na przydrożnych drzewach przeważnie widać krzyże, czy wiszące kapliczki, które mówią o ludzkich nieszczęściach i dramatach, ale też na wielu drzewach zakochani wycinają serca zaznaczają imiona swoje i swoich ukochanych, daty, miejsca skąd przybyli. Zagłębiamy się w sferę tajemnic i uczuć. Drzewa podobnie jak ludzie – jedni są piękni, inni mniej doskonali, okaleczeni przez los. W krzywiznach pni, naroślach hub, złamaniach, dziuplach, niszach - można dojrzeć wszystko. To zwierciadło duszy. Zależnie od nastroju, wyciszenia, widzimy swoje dzieciństwo, postacie z legend, ptaki, scenki rodzajowe. W zadumie zespalając się z drzewem zapominamy o całym realnym świecie, jesteśmy w innym, szczęśliwym wymiarze. To wspaniała terapia. Zbliża do siebie ludzi, bo przecież tak mało mamy tej serdeczności, życzliwości … na co dzień.

Andrzej Kozłowski - twórca ludowy, rzeźbiarz, pochodzący z regionu świętokrzyskiego.

Ze sztuką ludową związany od 17. roku życia. Po śmierci rodziców wykonał swoją pierwszą pracę - drewniany krzyżyk. W późniejszym życiu tworzenie było dla niego swoistym lekarstwem na smutek albo też wyrażeniem szczęśliwych chwil.

Za swoją twórczość i działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę Powiatowe Dęby, tytuł Skarżyszczanina Roku w dziedzinie animator kultury, wspólnie z żoną Lucyną został laureatem prestiżowej Nagrody im. Władysława Orkana za ocalanie kultury ludowej oraz otrzymał tytuł Przyjaciela Radia Kielce. Za propagowanie sztuki ludowej otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich: Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Zabawek i Zabawy                            w Kielcach, Izby Regionalnej WDK w Kielcach, Muzeum w Iłży, Centrum Promocji Polskiej w Brukseli oraz licznych zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Od 1995 r. członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Swoją twórczość ludową traktuje bardzo poważnie. Artysta chętnie wystawia swe prace w licznych galeriach, muzeach, izbach regionalnych.

Dzieli się też swoją wiedzą i umiejętnościami z młodzieżą. Jest bardzo otwarty w przekazywaniu swych doświadczeń. Prowadzi szereg prelekcji, pogadanek dla dzieci i młodzieży. To także społecznik, który wyczarowuje na warsztatach dla niepełnosprawnych uśmiech na twarzach swoich podopiecznych.

Lucyna Kozłowska - polska wycinankarka ludowa, związana z regionem świętokrzyskim, gdzie urodziła się, wychowała i mieszka do dziś.

Swoją twórczość artystyczną zaczynała od rzeźbiarstwa i malarstwa. Jej ulubionym motywem był święty Franciszek. Największe sukcesy artystka osiągnęła jednak w wycinankarstwie – sztuce kiedyś powszechnej, dziś unikatowej i zjawiskowej. Dzika przyroda Gór Świętokrzyskichjest dla niej niewyczerpanym źródłem inspiracji. Na bazie stosunkowo prostej ludowej wycinanki, stara się wypracować własny, oryginalny styl i wzornictwo. Stosuje symetrię i rytmiczność wzdłuż jednej lub wielu osi. Komponuje ze sobą ludowe motywy figuralne, geometryczne, roślinne i zwierzęce. Za swoją artystyczną działalność otrzymała w 2014 roku Nagrodę im. Władysława Orkana „za ocalenie od zapomnienia wycinanki ludowej oraz promowanie dziedzictwa kultury i sztuki” – przyznana przez Fundację im. Władysława Orkana oraz Nagrodę Polskiego Radia Kielce „Jawor u źródeł kultury” – wyróżnienie w kategorii rzeźba i malarstwo – wspólnie z mężem Andrzejem Kozłowskim (rzeźbiarzem). Od wielu lat działa aktywnie w Skarżyskim Klubie Twórców „SKART”.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1234