Zielony szlak turystyczny przez masyw Puszczy Świętokrzyskiej

Adres:

Skarżysko-Kamienna

Szlak zielony prowadzi z Bliżyna do Zagnańska, poprzez masyw Puszczy Świętokrzyskiej i częściowo przez tereny Suchedniowsko – Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.

Można tam podziwiać pomniki przyrody nieożywionej „Piekło Dalejowskie” i „Brama Piekielna” oraz rezerwat „Świnia Góra” z legendarnym dębem „Bartkiem”. Jest to szlak o długości 26 km. Puszcza Świętokrzyska nie jest zwartym kompleksem leśnym, a zajmuje obszar aż 53 000 ha lasów. W Parku Krajobrazowym najcenniejsze fragmenty lasów chronione są w rezerwatach Świnia Góra, Dalejów oraz Barania Góra. Wyjątkowe obiekty przyrody żywej i nieożywionej uznano za pomniki przyrody. Najbardziej znany jest Dąb Bartek znajdujący się w Zagnańsku oraz odsłonięcie geologiczne piaskowców tumlińskich Ciosowa w Ciosowej. Dąb Bartek to jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody. Skałki "Piekło Dalejowskie" są Pomnikiem Przyrody Nieożywionej. Przedmiotem ochrony są skały białego piaskowca triasowego, rozłożone w kilku grupach na długości około 130 m. Pomiędzy skałami znajdują się małe wąwozy, jaskinie, szczeliny oraz wnęki. Brama piekielna jest to formacja skalna złożona z piaskowców triasowych. Brama Piekielna znajduje się w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Bogata flora, liczne drzewa pomnikowe i rośliny rzadkie i prawnie chronione to epitety opisujące rezerwat „Świnia Góra". Występują tam prawie wszystkie typy siedliskowe lasu. Przedmiot ochrony jest fragment lasu z naturalnymi i charakterystycznymi dla regionu świętokrzyskiego drzewostanami mieszanymi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1127