Zielony szlak turystyczny w Skarżysku-Kamiennej

Adres:

Skarżysko-Kamienna

Zielony szlak turystyczny w gminie Skarżysko-Kamienna to szlak o długości 20km. Prowadzi ze stacji PKP w Skarżysku Zachodnim poprzez duże kompleksy leśne Puszczy Świętokrzyskiej do polany Wykus.

Częściowo biegnie przez Sieradowicki Park Krajobrazowy, otulinę Suchedniowsko - Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Szlak rozpoczyna się na stacji PKP w Skarżysku Zachodnim, gdzie do zwiedzenia jest kilka pięknych budowli, które fanów architektury bardzo ucieszą. Znajdują się tam między innymi kościoły oraz bazylika i cmentarze. Warte zobaczenia jest także Muzeum im. „Orła Białego, które jest muzeum regionalnym, w którym znajduje się część eksponatów z II wojny światowej. Po 2 kilometrach trasy znajdziemy się w punkcie Skarżysko-Kamienna Rejów. Tam znajduje się zbiornik Rejów. Jest to zbiornik retencyjny na rzece Kamionce. Po stronie zachodniej zalewu znajduje się ośrodek rekreacyjny Rejów, a zaraz za nim Muzeum im. Orła Białego. Poniżej zapory, blisko muzeum, znajdują się ruiny wielkiego pieca. Po 4, 5 kilometrach pieszej wycieczki znajdziemy się w Suchedniowie w północnej stronie PKP. W Suchedniowie znajduje się kilkanaście zabytków, większość związana jest z II wojną światową między innymi obeliski, miejsca pamięci i kapliczki. W 9, 5 kilometrze jest miejscowość Mostki. W Mostkach znajdują się pozostałości Zakładów Wielkopiecowych z XVIII w. - XIX w. wraz z budynkiem administracyjnym z XIX w. oraz dziewiętnastowieczny dworek. Za Mostkami po przejściu 3 km jest miejscowość Kaczka. Tam możemy podziwiać piękną przyrodę. Ostatnim punktem, kończącym szlak jest wzniesienie Płaskowyżu Suchedniowskiego - Wykus. Tam jest możliwość zobaczenia kapliczki upamiętniającej partyzantów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1337