Dwór w Ochodzy

Adres:

Ochodza 1, 32-051 Ochodza

Dwór w Ochodzy wraz z otaczającym go parkiem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Jest to budynek parterowy, klasycystyczny, który kryty jest łamanym dachem polskim.

Klasycystyczny zespół dworski w Ochodzy powstał na podbudowie starszego, prawdopodobnie XVIII-wiecznego założenia folwarcznego. Dwór został wybudowany w 1831 roku dla Pana Feliksa Nereusza Meciszewskiego. Około połowy XIX wieku właścicielem został Kazimierz Meciszewski, potem rodzina Romerów. Kolejni właściciele Strzemeccy mieszkali w dworze aż do roku 1947, gdzie później władze państwowe odbierają im posiadłość. Wtedy to w budynku zostaje utworzony klub wiejski oraz placówka Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. W dalszych latach miejscowi nie chcą już zajmować się obiektem. Uległ wielkiemu zniszczeniu. W roku 1976 obiekt zostaje zakupiony przez Teatr STU w Krakowie z przeznaczeniem na Ośrodek Poszukiwań Teatralnych. W latach 1980-92 przeprowadzono całkowitą odnowę zdewastowanego dworu zachowując wzór architektoniczny. Oryginalne zachowały się jedynie mury zewnętrzne. Kilka lat temu Teatr STU sprzedał budynek prywatnemu właścicielowi, który wymienił m. in. pokrycie dachu z ceramicznego na gonty drewniane, a także odrestaurował dawne budynki gospodarcze (stajnia, spichlerz), które pochodzą z I poł. XIX wieku. Dwór posiada umieszczone na osi facjaty, przed którymi wznoszą się okazałe partyki obejmujące dwie kondygnacje, partyk frontowy posiada dwie kolumny, ogrodowy zaś cztery. Posiadłość otoczona jest parkiem krajobrazowym z połowy XIX wieku. Park Podworski liczący 2, 5 hektara, jest to typowy park krajobrazowy, klasycyzujący. Obecnie dwór jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania. Trudno też go zobaczyć od zewnątrz, gdyż szczelnie otoczony jest wysokim murem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3671