Dwór w Radziszowie

Adres:

Radziszów

Dwór w Radziszewie wraz z ogrodem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych w województwie małopolskim.

Usytuowano go na terenie posiadłości dworskiej znajdującej się w centrum wsi, w zakolu rzeki Skawinki, w sąsiedztwie kościoła. Wokół dworu urządzony został park krajobrazowy, jak też ogrody kwiatowe, warzywne i sad. Dwór wzniesiony został według projektu księdza Jezuity Sebastiana Alojzego Sierakowskiego na początku XIX wieku dla Ludwiki (z Dzieduszyckich) i Józefa Szeptyckich. Budynek późno-klasycystyczny, piętrowy, nakryty czterospadowym dachem powstał na planie prostokąta, jako zwarta bryła z dwoma kondygnacjami. Nie zachował się jednak taras wsparty na czterech filarach od strony ogrodowej, na który prowadziły z dwóch stron schody z półkolistymi podestami i tralkowymi balustradami. W 1826 roku posiadłość została zniszczona przez pożar. W połowie XIX wieku dobudowano do budynku od strony południowej obszerny, dwukondygnacyjny taras. Od 1855 roku właścicielem był Eugeniusz Dzieduszycki następnie jego córka Helena (z Dzieduszyckich) Pawlikowska oraz jej mąż Mieczysław Pawlikowski. W 1890 roku majątek był własnością Wiktorii Dębińskiej, a pod koniec lat 20 XX wieku Wincentego Schmidta. Dwór przed I wojną światową został przejęty przez gminę i zamieniony na szkołę. Zanim dzieci przeniosły się ze starej, drewnianej szkoły do nowej placówki oświatowej, Przeprowadzono w niej generalny remont, łącznie z przebudową układu pomieszczeń. Podczas II wojny światowej dwór zajęli żołnierze niemieccy, którzy pozostawili po sobie dalsze zniszczenia. W styczniu 1945, w czasie wycofania się oddziałów niemieckich, na centrum Radziszowa spadły bomby lotnicze, które spowodowały pęknięcia murów dworu. Po przeprowadzeniu drobnych napraw naukę wznowiono. W wyniku wielokrotnych parcelacji majątku, nie zachowało się XIX-wieczne założenie parkowo-ogrodowe.W 1997 roku dwór pozostawał niezagospodarowany, niszczał i ulegał dewastacji. Od tej pory pojawiły się różne inicjatywy mieszkańców Radziszowa, by przypisać mu nowe funkcje i pozyskać fundusze na jego remont. Powstałe w 2002 roku Stowarzyszenie,,Nasz Radziszów” podjęło starania o jego rewaloryzację i przywrócenie mu dawnej świetności, by znów służył mieszkańcom.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2312