Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzęcinie

Adres:

Krzęcin 47, 32-051 Krzęcin

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzęcinie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego oraz znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół wybudowany został w 1589, przebudowywany w 2 poł. XVIII wieku i wielokrotnie odnawiany w XX wieku. Kościół jest drewniany z charakterystycznym dwuczołowym korpusem (węższym od wschodu i szerszym od zachodu), na podmurówce, jednonawowy, prezbiterium zamknięte trójbocznie. Portal wejścia do zakrystii posiada półokrągły łuk nadwieszony. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia, zaś do nawy kaplica. W 1887 roku przedłużono nawę kościoła i od strony zachodniej dobudowano dwie wieże. Górne arkadowe piętro wież, zabezpieczone są balustradami i podtrzymują na słupach konstrukcje wysmukłych iglicowych hełmów. Nawa i prezbiterium nakryta osobnym dachem dwuspadowym, podbite gontem. Ściany kościoła są oszalowane pionowymi deskami. W drewnianym, późnobarokowym, bogato zdobionym ołtarzu z połowy XVIII wieku umieszczono, otoczony filarami, obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem datowany na 1520 rok. Na zasuwie znajduje się wizerunek św. Floriana, pochodzący z XVIII wieku. W zwieńczeniu ołtarza widnieje obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem adorowanej przez św. Antoniego Padewskiego. Po bokach ołtarza znajdują się rzeźby patronów Polski- św. Wojciecha i św. Stanisława. W świątyni, oprócz ołtarza głównego, znajduje się jeszcze kilka innych. I tak przy ścianie tęczowej stoją dwa XIX-wieczne, neobarokowe o identycznej kompozycji i zdobieniach. W pierwszym umieszczono obraz Najświętszego Serca Jezusa, w drugim Matkę Boską wręczającą różaniec św. Dominikowi, a nad nim św. Andrzeja Babolę. Do cenniejszych elementów wyposażenia należą XVIII-wieczne ambona i chrzcielnica, umieszczona w łuku tęczowym XIX-wieczna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, oraz również XIX-wieczne organy zbudowane w stylu barokowym. Na suficie prezbiterium widnieje scena Ukrzyżowania, zaś na suficie nawy Matka Boska Różańcowa wręczająca różaniec św. Dominikowi i św. Katarzynie Siemieńskiej. Scena otoczona jest medalionami z kolejnymi tajemnicami różańca.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1832