Kościół Nawiedzenia NMP w Skawinie

Adres:

Skawina

Kościół Nawiedzenia NMP w Skawinie pochodzi z przełomu XVI i XVII. Zbudowany został w stylu renesansowym poza murami miejskimi.

Kościółek to jednonawowa, z zamkniętą półkolistą absydą od wschodu, budowla z dwuspadowym dachem pokrytym czerwoną dachówką, na którym znajduje się wieżyczka z hełmem kopulastym. Od zachodu przylega niewielka kruchta. W ołtarzu barokowym znajduje się obraz zabytkowy Ukrzyżowania, na desce z 1640 roku. W kompozycji, w której dominują trzy krzyże, zastosowano ciekawy sposób przedstawienia postaci łotrów, których powykręcane ciała mocno kontrastują ze spokojnie zwisającym ciałem Jezusa. U stóp krzyża zgromadził się tłum, a wśród przedstawionych postaci wyróżnia się omdlewająca, podtrzymywana przez św. Jana, Maryja. Cała scena rozgrywa się na tle pejzażu Jerozolimy. Obraz warty zobaczenia. Boczny ołtarz pochodzi z XVIII wieku. Z wyposażenia zwraca uwagę ozdobny tron celebransa. Ściany zdobią XIX-wieczne polichromie. Wśród malowideł znalazły się portrety świętych i błogosławionych współcześnie wyniesionych na ołtarze: św. Maksymiliana Kolbego, bł. Karoliny Kózkówny, bł. bpa. Józefa Sebastiana Pelczara. Od 1602 roku z budową związane było probostwo szpitalne, ufundowane przez księdza Piotra Dudułkę. Na miejscu dzisiejszego kościoła stała drewniana kaplica szpitalna pw. św. Walentego, ufundowana przez Macieja Skawinkę- ówczesnego opata benedyktynów z Tyńca. Kaplica dwukrotnie uległa pożarom. Z czasem na miejscu spalonej kaplicy szpitalnej powstał kościółek, który istnieje do dziś. Znajduje się on około 50 metrów od okazałego kościoła parafialnego. Renesansowy kościółek Nawiedzenia NMP należy do tejże parafii. Aktualnie kościółek jest filią kościoła parafialnego. Jest zabytkiem warty uwagi. Każdy kto będzie w Skawinie powinien zobaczyć go z zewnątrz jak i wewnątrz.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2605