Janosik 21 - niemy film z muzyką na żywo

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 11 wrzesień 2015 09:00 WOLNY
Adres:

Rynek w Skawinie

Zapraszamy serdecznie na pokaz legendarnego słowackiego filmu niemego z 1921 roku "Janosik" w reżyserii Jaroslava Jerrego Siakela, z muzyką graną na żywo przez muzyków Kwartetu Jorgi - legendę polskiego folku.

Grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadanej przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy. Historia pokazana w filmie to w całości retrospekcja - narracja starego pasterza, który trójce turystów opowiada o legendarnym bohaterze ludowym Juraju Jánošíku.
Jest to pierwsza ekranizacja losów Janosika, słynnego zbójnika, obecnego w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Janosik (1688-1713) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. Ten pierwszy długometrażowy słowacki film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa... debiutantów. Reżyser i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w... garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
KWARTET JORGI - legendarna grupa, która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce. Istnieje od 1982, czasów, kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał. Trzon zespołu od początku działalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychły. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody. W pierwszym okresie działalności Kwartet balansował na krawędzi inspiracji muzyką celtycką i słowiańską. W późniejszym czasie szala zdecydowanie przechyliła się w drugą stronę.

Muzyka stworzona specjalnie do filmu o Janosiku to 67 minut folkowych nut na motywach góralskich, słowackich i barokowych w wykonaniu Waldemara Rychłego z zespołem.

W razie deszczowej pogody pokaz odbędzie się w sali teatralnej Pałacyku "Sokół" !!!

 

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1105