Zespół dworski w Facimiechu

Adres:

Facimiech

Zespół dworski w Facimiechu to dwór znajdujący się we wsi Facimiech koło Skawina. Dworek jest parterowy z piętrowym skrzydłem, przed wejściem jest murowany ganek. W skład wchodzi dwór, spichlerz z 1841 roku, stodoła, gorzelnia oraz park. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Dwór został wybudowany w latach 80 XIX wieku na zlecenie Marii i Antoniego Gunthera. Następcami był Edward Gunther i jego żona Aurelia z Dzierżanowskich, którzy rozbudowali dwór ze strony zachodniej. Po nich majątek przejęła Maria z Hallerów Guntherowa, a ostatnim przedwojennym właścicielem była Józefa z Guntherów, która po wojnie wyemigrowała do Szwecji. W czerwcu 1943 roku Oddział Gwardii Ludowej,,Śląsk” dokonał we dworze akcji ekspropriacyjnej, czyli wywłaszczenia nieruchomości. Po 1945 roku w budynku dworu mieścił się posterunek MO, następnie w latach 50-tych dwór z parkiem przejęła RSP z Wielkich Dróg- znajdowały się tam wtedy biura i mieszkania pracowników spółdzielni. Natomiast w budynku dawnej gorzelni, która czynna była jeszcze do lat 50-tych, po adaptacji miejsce zajęła Ochotnicza Straż Pożarna. Pod koniec lat 70-tych budynek został opuszczony. Z biegiem czasu popadając w ruinę. Ciekawą inicjatywą są Europejskie Dni Dziedzictwa, największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, dzięki któremu można zwiedzać takie właśnie zabytki. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy skierowane do różnych grup społecznych i wiekowych. Takie dni pozwalają nam na zwiedzanie takich obiektów jak dwór w Facimiechu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2527