Zespół dworski w Jurczycach

Adres:

Jurczyce

Telefon:

12 275 10 45

Zespół dworski w Jurczycach wraz z parkiem (około 5 ha) został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Jest to drewniany dwór świecki, pochodzi z XVII wieku. Dwór murowano- drewniany, nakryty dachem dwuspadowym. Wejście poprzedzone jest drewnianym gankiem. W I poł. XX wieku dobudowano skrzydło nakryte dachem czterospadowym z podcieniem od frontu, wspartym na pięciu drewnianych kolumnach. Początkowo dwór był drewniany, parterowy, bez określonego stylu, z szeroką werandą na drewnianych słupach. Centralne wejście (krużganek), mieszczące się naprzeciw ogródka zajazdowego, również osadzone było na drewnianych kolumnach modrzewiowych. Przez kolejne wieki kilkakrotnie rozbudowywany. Od 1867 roku należał do rodziny Hallerów. We dworze tym urodził się generał Józef Haller. Wszyscy Hallerowie byli bardzo religijni. Mieli we dworze małą kapliczkę na użytek domowników. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł w posiadanie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie remontowany uległ intensywnemu zniszczeniu, a w 1997 roku został zakupiony przez biznesmena Mariana Krawczyka, który zajął się całkowitym odbudowaniem z zachowaniem bryły architektonicznej. Dwór otoczony jest zadbanym i rekonstruowanym parkiem. W części północnej znajduje się stara limba i mocno wyniszczona aleja brzozowa. W parku można również napotkać takie okazy jak: miłorząb japoński, złotokap zwyczajny czy magnolię. Niedaleko dworku znajduje się Izba Pamięci Rodu Hallerów, która rozpoczęła swoją działalność w 2000 roku. W Izbie możemy zobaczyć portrety Józefa Hallera, pamiątki związane z jego życiem i działalnością, są też dokumenty, fotografie i mundury żołnierzy Błękitnej Armii. W dzisiejszych czasach nie buduje się już dworów. Ich rola, jaką odgrywały jeszcze kilkadziesiąt lat temu, odeszła do przeszłości. Nie wiele osób wierzy, że pozostałe dwory da się ocalić.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2227