Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Adres:

Kościelna 10,43-430 Skoczów

Obecny kościół parafialny w Skoczowie jest piątą świątynią – poprzednie cztery zostały strawione przez nawiedzające miasto pożary, kolejno w latach: 1470, 1531, 1713 i 1756. Świątynia została zbudowana w 1762 roku w stylu późnobarokowym przez księdza proboszcza Andrzeja Pszczyńskiego i jego parafian. Budowla konsekrowana w dniu 23 sierpnia 1767 roku przez biskupa wrocławskiego Filippa Gottharda Schaffgotscha, który nadał jej wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Biskup konsekrował również ołtarz główny, w którym zostały umieszczone relikwie świętych męczenników Adeodata, Donata i Celestyny. Podarował także kościołowi obraz rzymskiego malarza Giovanniego Lafranco. Rocznica konsekracji została połączona z 40-dniowym odpustem. Budowla nie miała wtedy wieży (została ona dobudowana w 1862 roku). Zakrystia pierwotnie mieściła się po stronie Ewangelii i była położona niżej od całej świątyni. Współczesna zakrystia po stronie Lekcji pełniła wcześniej funkcję kaplicy pod wezwaniem Trzeciego Upadku. Została ona dobudowana później i w dniu 11 lipca 1823 roku została poświęcona przez księdza Leopolda J. Rużańskiego. W 1837 roku – z powodu zawilgocenia starej zakrystii - przebudował on kaplicę na zakrystię.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 916