Parowóz Ty2-16 w Rozwadowie

Adres:

Dworzec kolejowy Stalowa Wola Rozwadów, Stalowa Wola

W Rozwadowie możemy podziwiać niezwykle atrakcyjny obiekt. Jest nim mianowicie Parowóz Ty2-16.

Znajduje się on w okolicy stacji w Stalowej Woli Rozwadów. Parowóz ten nie jest parowozem funkcjonującym, jest on bardziej pomnikiem, który każdy z nas może dziś podziwiać. Wyprodukowano go w Kassel w Niemczech w roku 1942. Jest więc to już dosyć stary obiekt. Jego głównym celem było zaopatrywanie wojsk niemieckich w różnego rodzaju potrzebne im rzeczy podczas II Wojny Światowej. Z ciekawostek warto również wspomnieć o tym, że po zakończeniu II Wojny Światowej w Polsce zostało około 1200 takich parowozów. Służyły one w naszym kraju jeszcze przez bardzo długi czas. Wykorzystywano je do prowadzenia składów towarowych. Warto również zaznaczyć, że parowozy te nie miały w nazwie oznaczenia Ty2 podczas produkcji ich w Niemczech. Dopiero gdy maszyny te zostały przejęte przez nasz kraj, otrzymały tego typu oznaczenie. W Polsce w kilku miastach znajdziemy jeszcze tego typu pomniki jakimi są stare parowozy i pociągi. Są to z reguły interesujące obiekty, które zachwycają turystów. Mają oni możliwość zobaczenia takiej maszyny z bliska, a nawet mogą jej dotknąć. Nic więc dziwnego, że chętnie takie miejsca są odwiedzane. Przecież nie na co dzień mamy możliwość obcować i przyglądać się z każdej strony tego typu maszynom. Turyści, którzy znajdą się w okolicach Rozwadowa, Stalowej Woli, powinni przemyśleć możliwość zobaczenia tego niezwykle ciekawego parowozu. Sprzęty tego typu brały czynny udział w II Wojnie Światowej więc ci, którzy interesują się wojnami na pewno będą zainteresowani taką wycieczką. Fotografia przy takim parowozie jest na pewno świetną pamiątką, czemu więc nie skorzystać z możliwości obejrzenia takiej maszyny na żywo? Jeśli tylko mamy możliwość, to przyjedźmy tu.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1400