Placówka do badań sprzętu uzbrojenia w Hucie Stalowa Wola

Adres:

Stalowa Wola

W samym sercu Puszczy Sandomierskiej znajduje się placówka, w której badano i testowano sprzęt uzbrojenia, który produkowano w Hucie Stalowa Wola.

Miało to miejsce w ubiegłym stuleciu w okolicach lat 80-tych. Placówka ta składa się ze sporej wielkości betonowych obiektów, na których możemy zauważyć liczne uszkodzenia. Testowano na nich różnego rodzaju broń, oraz to jak bardzo jest ona w stanie tego typu obiekty i schrony zniszczyć. Pamiętamy przecież, że w ubiegłym wieku trwała tak zwana Zimna Wojna, więc Stany Zjednoczone, a także ZSRR brały udział w gonitwie za coraz to lepszym uzbrojeniem. Ponieważ Polska była tak naprawdę pod panowaniem Radzieckim nic więc dziwnego, że tego typu działania z bronią wojskową miały miejsce również na terenie naszego kraju. Dziś na teren dawnej placówki do badań sprzętu uzbrojenia może wejść praktycznie każdy. Dawniej teren był ogrodzony i dobrze strzeżony tak, aby nikt nie mógł tutaj przyjść bez zezwolenia. Warto również wspomnieć o tym, że sprzętu, które były tutaj testowane zazwyczaj wysyłano w tamtych czasach do Rosji, bądź bezpośrednio do Afganistanu, gdzie toczyły się walki. Dziś możemy przyjść tutaj na spacer, aby podziwiać te ogromne betonowe budowle. Nikt nam tego na pewno nie zabroni. Jeśli się dobrze przyjrzymy tutejszej okolicy to zauważymy, że miejsce te spodobało się również innym osobom. Prawdopodobnie młodzieży, która na terenie byłej placówki do badań sprzętu uzbrojenia organizuje sobie wolny czas przy ognisku. Czy warto tutaj przyjść? Jeśli mieszkamy w okolicy, a nigdy tu nie byliśmy to warto poznać takie miejsce. Jeśli jesteśmy turystami, to wszystko zależy od tego czego oczekujemy. Jeśli jednak mamy chwilę wolnego czasu, to zawsze można połączyć zwiedzanie takich obiektów wraz ze spacerem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 967