Ruiny gorzelni Lubomirskich z XIX w. na osiedlu Charzewice

Adres:

Stalowa Wola

Gorzelnia Lubomirskich jest obiektem już zabytkowym jednak nie aż tak bardzo starym. Pochodzi ona z XIX wieku.

Jest to dosyć sporych rozmiarów budynek, który pomimo nazywania go przez wiele osób ruiną, warto byłoby zobaczyć. Rodzina Lubomirskich mogła pozwolić sobie na budowę i uruchomienie sporej jak na tamte czasy gorzelni. Budynek na pewno wyróżniał się na tle pozostałych zabudowań w rejonie. Tym bardziej, że w najbliższej okolicy nie było ich tak naprawdę zbyt wiele. Dziś tego typu budynków nie spotykamy na co dzień. W większości przypadków są to obiekty zrujnowane, o które nikt od wielu lat nie dba. Niestety utrzymanie takiego budynku nie jest łatwe, tym bardziej jeśli konieczne staje się również jego wyremontowanie. Stara gorzelnia Lubomirskich z XIX wieku znajdująca się na osiedlu Charzewice jest budowlą o znaczeniu historycznym, którą warto zobaczyć. Czy będzie to jeszcze możliwe? Wielce prawdopodobne jest to, że większość z nas będzie mogła zobaczyć już tylko niewielkie pozostałości ruin po tak ogromnym budynku. Jeśli będziemy w Charzewicach to warto popytać miejscową ludność, gdzie znajdowała się wspomniana gorzelnia i udać się we wskazane miejsce. Na pewno zobaczymy coś ciekawego. Szczególnie zainteresowani mogą być te osoby, które dotychczas preferowały zwiedzanie starych, opuszczonych i nie do końca bezpiecznych miejsc. Jeśli też do takich osób należycie, to będziecie wręcz zachwyceni. Rodzina Lubomirskich jest znana w okolicach Stalowej Woli jak i w samej miejscowości. Warto zapoznać się z ich dokonaniami i zabytkami, które po nich pozostały. Można zrobić to zaczynając właśnie od starej gorzelni, która znajdowała się na osiedlu Charzewice. Nie zastanawiajcie się dłużej, tylko wyruszcie na ciekawą wycieczkę po okolicy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1863