Ścieżka dydaktyczna Radkowice - Śniadka

Adres:

Starachowice

Na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego utworzony w 1988 roku wyznaczono w sumie trzy ścieżki przyrodniczo-historyczne.

Jedna z nich prowadzi szlakiem od miejscowości Radkowice do Śniadki i pozwala na obejrzeniu najciekawszych naturalnych wytworów na tym terenie. Wędrówkę rozpoczynamy w Radkowicach, niewielkiej wsi, przez którą przebiegają jednak też dwa inne szlaki turystyczne tych okolic: zielony – prowadzący ze Starachowic do Łącznej oraz czerwony szlak rowerowy prowadzący do Starachowic. W Radkowicach w parku otaczającym dawniej istniejący tutaj dworek z drugiej połowy XIX wieku znajduje się jeden z pierwszych pomników przyrody na prowadzącym nas szlaku – 300-letni wiąz górski. Warto w tej miejscowości odwiedzi także zabytkowy drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, który pierwotnie został wzniesiony w Miedzierzy w 1621 roku, a już w XX wieku rozebrany, przywieziony do Radkowic i tutaj ponownie złożony. Ścieżka prowadzi dalej przez Radkowice – Kolonię, gdzie możemy powędrować charakterystycznym dla tych terenów wąwozem lessowym ze znajdującą się na jego dnie drogą oraz płynącym tędy okresowo potokiem. Docieramy do wsi Trzcianka, gdzie znajduje się punkt widokowy pozwalający na przyjrzenie się krajobrazom Sieradowickiego Parku, a także charakterystyczne dla wsi świętokrzyskim regionalizmy w konstrukcji tradycyjnych chat zachowanych we wsi. Nasz spacer kończy się natomiast w Śniadce, gdzie możemy obejrzeć pomnik przyrody nieożywionej – charakterystyczne dla tej miejscowości formacje skalne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1817