Ścieżka dydaktyczna w Rezerwacie „Rosochacz”

Adres:

Starachowice

Położony koło miejscowości Lubienia nieopodal Starachowic rezerwat Rosochacz utworzony został w 1994 roku dla ochrony występującego tutaj naturalnego, wielogatunkowego drzewostanu porastającego brzegi rzeki Świętojanki.

Jego znaczna część jest trudno dostępna, ze względu na występujące tutaj gleby bagienne gromadzące osady organiczne. Wśród drzew rosnących na terenie rezerwatu znajdziemy takie gatunki, jak sosna, brzoza brodawkowata, brzoza omszona, jodła, jawor, dąb, świerk czy olsza. Dla osób chętnych bliższemu poznaniu naturalnego bogactwa rezerwatu przygotowana została specjalna ścieżka dydaktyczna o długości 2 kilometrów biegnąca przez tereny leśne, często nad niedostępnymi normalnych piechurom terenami bagiennymi. Dzięki rozstawionym na trasie ścieżki 29 tablicom edukacyjnym turyści mogą się dowiedzieć dokładnie jakie gatunki roślin występują w rezerwacie Rosochacz, a także jakie środki zostają podjęte dla ochrony naturalnego bogactwa i jakie procesy przebiegają naturalnie na glebach rezerwatu. Dzięki parkingowi znajdującemu się niedaleko ścieżki dydaktycznej i dobrej komunikacji pozwalającej szybko dojechać tutaj ze Starachowic, to idealne miejsce na weekendowy spacer w towarzystwie dzieci lub znajomych. Osoby zainteresowane poznawaniem okolicy mogą skorzystać z przebiegającego tutaj kolejnego szlaku turystycznego oznaczonego kolorem czarnym o długości 7 kilometrów i prowadzącego do przystanku kolejowego w Lipiu trasą zabytkowej kolejki wąskotorowej jeżdżącej rozkładem ze Starachowic do Iłży.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 955