Czerwony Szlak Milenijny

Adres:

Starachowice

Czerwony szlak pieszy nazywany szlakiem Milenijnym prowadzi ze Skarżyska Kamiennej przez Starachowice do Kałkowa i zajmuje w sumie 54 kilometry.

Jest to więc trasa do pokonania z przerwami lub z dojazdem między miejscowościami przy wykorzystaniu PKS-u. Ze Skarżyska Kamiennej wyruszamy spod ośrodka PTTK, zahaczając pod drodze o miejscowe zabytki i ważne miejsca, jak pomnik poświęcony żołnierzom AK czy młyny na rzece Kamiennej w malowniczych jej zakątkach. Dłuższy przystanek warto zaplanować w Wąchocku, miejscowość będąca bowiem kiedyś własnością klasztoru cystersów do tej pory zachwyca zespołem klasztornym, miejscowymi kapliczkami oraz urokliwym rynkiem. Kolejnym większym przystankiem na trasie powinny być Starachowice. Można tutaj odpocząć nad zalewami w mieszczących się nad wodą ośrodkach wypoczynkowych oraz przypomnieć sobie przemysłową historię tego miasta, gdzie przez lata działały zakłady wielkopiecowe. Ich pozostałości można obejrzeć w ciekawie urządzonych Muzeum Przyrody i Techniki, gdzie wędrujemy przez cały szlak obróbki rudy żelaza wydobywanej w okolicznych kopalniach podziwiając mechanizmy wielkich pieców. Ze Starachowic drogą wiodącą nad malowniczym zalewem Brody ruszamy do wsi Ruda oraz miejscowości Brody, gdzie znajduje się tama zalewu oraz kolejne zabytki techniczne związane z funkcjonującym tutaj dawniej Staropolskim Zagłębiem Przemysłowym. W dalszej części trasy trafiamy do miejscowości Krynki, gdzie warto zahaczyć o rezerwat Skały w Krynkach będący pomnikiem przyrody nieożywionej – fascynującymi formacjami skalnymi w środku lasu. Koniec szlaku w Kałkowie warto natomiast związać z wizytą w znajdującym się tutaj Sanktuarium Maryjnym z Golgotą martyrologii narodu polskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1128