Czerwony szlak spacerowy w Starachowicach

Adres:

Starachowice

Niedługi, bo raptem 8-kilometrowy czerwony szlak spacerowy pozwala zwiedzić chętnym Starachowice i leżącą nieopodal miasta Polanę Mariana Langiewicza, nazwaną tak dla upamiętnienia jednego z przywódców Powstania Styczniowego.

Trasa tego spaceru rozpoczyna się na ulicy Południowej krzyżującej się z ulicą Moniuszki, przy przystanku MZK i prowadzi na zachód, w kierunku zalewu na rzeczce Lubianka. Utworzony w latach 80. XX wieku zalew ma głównie funkcję rekreacyjną, można tutaj kąpać się w strzeżonym kąpielisku oraz skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego. Trasa naszego spaceru prowadzi nad jego brzegiem do leśnej drogi prowadzącej na Polanę Mariana Langiewicza. Według legendy tych terenów, oddział powstańców styczniowych z 1863 roku pod jego przywództwem stacjonował w tym miejscu, choć fakt ten nie został nigdy historycznie potwierdzony. Miejsce to jednak oznakowane po raz pierwszy w 1925 roku podczas zjazdu weteranów Powstania Styczniowego do dziś pozostaje w pamięci mieszkańców i wymieniane jest w przewodnikach turystycznych. Znajdują się tutaj pamiątkowe tablice ku czci powstańców styczniowych, a także kontynuatorów ich walki o niepodległość Polski – partyzantów z oddziałów AK. W odległości 100 metrów od domniemanego obozowisko znajdują się dwa źródełka wodne, z których również według tradycji, powstańcy styczniowi czerpali wodę. Opuszczając Polanę Langiewicza idziemy po prawej stronie płynącego przez las strumyka. Po przejściu około 3 kilometrów przekraczamy na jego lewą stronę dochodząc ponownie do zalewu Lubianka, tym razem po jego zachodniej stronie. Trasę kończymy ponownie dochodząc do przystanku MZK na ulicy Południowej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 894