Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura

Adres:

Wielkopiecowa 1, 27-200 Starachowice

Telefon:

41 275 40 83

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zostało utworzone w roku 2001 decyzją rady powiatu starachowickiego.

Obejmuje ono obszar ośmiu hektarów, na którym znajdują się obiekty dwóch chronologicznie po sobie następujących zakładów wielkopiecowych - starszego, który swą działalność rozpoczął w roku 1841, oraz młodszego, zbudowanego kilkaset metrów dalej w 1899 roku. Oba zakłady są doskonałą ilustracją technologicznego rozwoju hutnictwa w XIXw., zachowując w całości tarasowy układ oraz ciąg technologiczny - estakadę kolejową, wieżę ciśnień oraz Wielki Piec na paliwo koksowe, będący najcenniejszym obiektem w Muzeum. W Muzeum znajduje się także jedna z największych na świecie maszyn parowych. W Muzeum znajdują się również - niezwykle atrakcyjne dla miłośników motoryzacji - samochody produkowane przez byłą Fabrykę Samochodów Ciężarowych, między innymi: pierwszy z całej rodziny STAR 20, terenowy STAR 266R uczestnik X Rajdu Paryż – Dakar z 1988 roku, pozostałości oryginalnego papamobile wyprodukowanego na podwoziu STARA 660M2 na potrzeby Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. W zabytkowym kinie Kotłownia możemy zobaczyć interesującą wystawę paleontologiczną, której najważniejszym elementem jest zbiór skamieniałości tropów zwierząt, żyjących przed milionami lat na terenie Gór Świętokrzyskich. Znajdują się tam również naturalnej wielkości modele gadów i płazów, wykonane przez lokalną artystkę Martę Szubert. Na terenie Muzeum znajduje się również zrekonstruowana osada dymarska z początku naszej ery. Odbywają się w niej cykliczne pokazy wytopu żelaza w piecach typu kotlinkowego. Muzeum wyróżnia się byciem "muzeum bez murów" - goście mogą włączyć się w aktywną formę zwiedzania, bawiąc się, ucząc i w przyjemny sposób spędzając czas. Służą temu także organizowane corocznie imprezy - "Żelazne korzenie" czy "Od Prasłowian do Polaków".

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 868