Szlak żółty pieszy w Starachowicach

Adres:

Starachowice

Kolejny pieszy szlak wiodący ze Starachowic do Iłży liczy sobie 30 kilometrów i pozwala najpierw na dość dokładną przechadzkę szlakiem przemysłowej historii tego miasta.

Rozpoczynamy go spacerem po starachowickim parku, tuż obok budynku PTTK, dochodząc do ulicy Na Szlakowisku, gdzie mieści się otwarte w 2001 roku Muzeum Przyrody i Techniki prezentujące jedyną w swoim rodzaju ekspozycję dawnych zakładów wielkopiecowych, z całym zachowanym jeszcze z XIX wieku ich wyposażeniem. Idąc dalej Aleją AK dochodzimy do ulicy Lipowej, która prowadzi malowniczą ścieżką obok ogródków działkowych i w okolice hałdy kopalni rudy żelaza Majówka. Trasa po opuszczenia Starachowic biegnie w dużej części przez las, gdzie mijamy m. in. zbiornik przeciwpożarowy na rzece Kotyzka i pole biwakowe dla osób, które chciałyby zrobić sobie przerwę w wędrówce. Do wioski Koszary prowadzi trasa przez Piotrowe Pole, gdzie ustawiony został pomnik upamiętniający poległych w walkach w tych okolicach w czasie II wojny światowej żołnierzy Armii Krajowej. Dalej szlak prowadzi polnymi drogami przez wioskę Kotlarka i Kotlarka Budy. W Iłży, będącej punktem docelowym tej trasy warto zatrzymać się na chwilę, znajdują się tutaj bowiem malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich wybudowanego w stylu gotycko-renesansowym oraz Muzeum Regionalne w Iłży dokumentujące dzieje jej rzemiosła, przede wszystkim garncarstwa i ceramiki, z której to miasteczko słynęło przez lata. Znajdziemy tu bogatą kolekcję iłżeckich wyrobów, dział historyczno-artystyczny dokumentujący dzieje Iłży oraz zabytki archeologiczne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1170