Szlak niebieski pieszy im. E. Wołoszyna

Adres:

Starachowice

Prowadzący z Wąchocka do Cedzyny pieszy szlak oznaczony kolorem niebieskim to wyprawa dla wielbicieli tak aktywnego spędzania czasu, liczy sobie bowiem w sumie ponad 45 kilometrów.

W samym Wąchocku znajdziemy na nim kilka miejsc godnych uwagi, dokumentujących historię tego miasta będącego w ostatniej ćwierci XVI wieku własnością klasztoru cystersów sandomierskich. Zabytkowy zespół klasztorny cystersów do dzisiaj jest miejscem chętnie oglądanym przez zwiedzających miasto gości. Oprócz niego w Wąchocku warto zatrzymać się także przy remontowanym pałacu Schoenberga, ruinach znajdującego się tutaj w XIX wieku zakładu przemysłowego czy w muzeum pamięci narodowej dokumentującej udział okolicznych mieszkańców w Powstaniu Styczniowym oraz walkami Armii Krajowej w okresie II wojny światowej. Szlak walk AK oraz powstańców styczniowych będzie kilkakrotnie przewijał się przez tę trasę, m. in. na polanie Wykus czy polanie M. Langiewicza. Na szlaku mamy także szansę podziwiać zabytkowe drewniane kościoły czy dworki, np. w miejscowości Rataje. Dłuższych przystanków warte są natomiast takie miejscowości jak Bodzentyn, gdzie zachowany został dawny układ urbanistyczny miasta z dwoma rynkami, obwarowaniami miejskimi oraz ruinami zamku biskupów krakowskich, a także Święta Katarzyna z zabytkowym zespołem klasztornym budowanym i przekształcanym od XV do XIX wieku, kapliczkami z XVIII i XIX wieku, a także pomnikami poświęconymi Stefanowi Żeromskiemu wychowanemu w tych okolicach. Zakończenie szlaku w Cedzynie pozwala natomiast odpocząć nad zalewem, gdzie mieszczą się wypożyczalnie sprzętu wodnego i ośrodki wypoczynkowe.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1199