Szlak niebieski pieszy im. St. Jeżewskiego

Adres:

Starachowice

Nazwany na cześć Stanisława Jeżewskiego 80-kilometrowy szlak pieszy oznaczony kolorem niebieskim upamiętnia życie tego działacza niepodległościowego i pedagoga zasłużonego dla edukacji młodzieży w okresie okupacji niemieckiej.

Stanisław Jeżewski był także członkiem i założycielem oddziału PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oddając hołd pamięci Jeżewskiego wędrujemy trasą prowadzącą od Pętkowic, gdzie dojeżdżamy PKS-em z Ostrowca Świętokrzyskiego. Szlak prowadzi nas przez wyjątkowo urokliwe zakątki przyrodnicze, m. in. rezerwat przyrody Modrzewie w Bałtowie Młynie, rezerwat leśny Ulów w Bałtowie Zamościu i będącą pomnikiem przyrody monumentalną aleję dębową, pomnikowe drzewa w parku dworskim w Pokrzywnicy oraz pomniki przyrody w Grzegorzowicach. Na szlaku dotrzemy także do nieożywionych pomników przyrody – wywierzysk w Bałtowie Młynie, formacji skalnych w dawnym kamieniołomie w Dołach Opacich oraz wyjątkowego na skalę światową rezerwatu archeologicznego w Krzemionkach Opatowskich będącego dawną kopalnią neolityczną odkrytą w 1922 roku. Na trasie Stanisława Jeżewskiego znajdą sporo atrakcji także wielbiciele zabytkowej architektury kościelnej i dworskiej, m. in. XIX-wieczny pałac w Bałtowie, uchodzącą za najstarszą wolno stojącą kaplicę w Polsce w okolicach Gajówki, zabytkowy kościół w Kunowie, dawne osiedle fabryczne z XIX wieku w Dołach Biskupich oraz pobenedyktyński zespół klasztorny w miejscowości Święty Krzyż będący finalnym miejscem wędrówki. Będąc tutaj, warto odwiedzić także znajdujące się w nim obecnie dwa muzea: Muzeum Misyjne OO. Oblatów i poświęcone naturze Muzeum Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1202