Szlak turystyczny: Starachowice - Łączna

Adres:

Starachowice

Liczący sobie raptem 36 kilometrów szlak pieszy prowadzący ze Starachowic do Łącznej to dobry wybór trasy dla mniej zaawansowanych w turystyce pieszej gości tych okolic, pozwalający jednak na zobaczenie urokliwych zakątków przyrodniczych w tych okolicach, miejsc pamięci tragicznej historii województwa świętokrzyskiego w czasie II wojny światowej oraz historyczne zabytki.

W samych Starachowicach, gdzie rozpoczynamy wędrówkę, można odwiedzić dwa muzea: Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. J. Pazdura prezentujące zabytkowe obiekty zakładów wielkopiecowych z 1844 i 1891 roku oraz Muzeum Regionalne PTTK. W Ekomuzeum szczególną atrakcją dla zwiedzających może być wędrówka zachowaną linią produkcyjną zakładów: od estakady kolejowej, boksy magazynowe, wieżę ciśnień, aż do wielkiego pieca na paliwo koksowe. Wyjątkowym obiektem w muzeum jest także maszyna parowa pochodząca z Powszechnej Wystawy Przemysłowej w Paryżu zorganizowanej w 1889 roku. Starachowice jako miasto przemysłowe mają zachowane także do dzisiaj osiedle robotnicze, a także oferują wypoczynek nad zbiornikami wodnymi w mieście. W Radkowicach będących kolejnym punktem na trasie można zwiedzić zabytkowy kościół oraz zachowany po dawnym dworze imponujący park obsadzony starodrzewem. Kolejny zabytek architektury sakralnej znajdziemy w Tarczku, a w Bodzentynie, gdzie nasz szlak łączy się z niebieskim prowadzącym z Wąchocka do Cedzyni warto przyjrzeć się zachowanemu układowi urbanistycznemu miasta oraz ruinom zamku biskupów krakowskich. Po drodze do Łącznej mijamy najwyższy szczyt pasma Klonowskiego – Bukową Górę oraz malownicze skałki będące pomnikami przyrody nieożywionej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1165