Urządzenia wodne z tamą i przepustem

Adres:

Ostrowiecka 107, Starachowice

Urządzenia wodne z tamą i przepustem w Starachowicach to obecnie zabytek i świadectwo dawnych inwestycji przemysłowych.

Teren byłego zakładu przemysłowego znajduje się w dzielnicy Michałów, w południowo - wschodniej części Starachowic, która dawniej była odrębną miejscowością. Zabudowania fabryczne poprzedzone są od północy niecką dawnego zbiornika wodnego, oddzielone są też wzmocnioną od strony stawu kamiennym murem falochrony drogą na grobli. Drogę otaczają stare, majestatyczne drzewa - kasztanowce, akacje, a także wyjątkowo okazały dąb, będący pomnikiem przyrody. Pierwotnie znajdowała się tu siłownia jednokanałowa i wewnętrzny układ energetyczny - wlot jednoprzęsłowy, kanał roboczy wprowadzający wodę w klatkę koła wodnego (turbiny), a także kanał odprowadzający - na początku podziemny, później zaś ziemny, otwarty. Budynków fabrycznych można było ujrzeć kilka - na przykład ustawiony bokiem do siłowni wodnej budynek główny, pomocnicze budynku produkcyjne ograniczające po bokach plac. Kompleks budynków zamyka brama wjazdowa, flankowana budynkami wagi i portierni. Całość została wybudowana z kamienia, licowanego płytami, a także blokami z piaskowca. Obecnie jednak budynki te niemalże nie istnieją - jedyne ich pozostałości to relikty murów i zarysy fundamentów. Znajdujący się nieopodal, kawałek dalej budynek pomocniczy pełni obecnie funkcję budynku mieszkalnego dla pięciu rodzin. Malownicza lokalizacja kryje więc dziś już tylko resztki dawnej świetności, niekiedy ciężko jest wręcz je rozpoznać. Teren dawnego zalewu pozbawiony jest obecnie wody i porośnięty roślinnością. Teren zespołu jest ogólnodostępny dla zwiedzających, wyłączając dom mieszkalny. Teren pofabryczny na chwilę obecną jest własnością gminy (od 1990 roku), obszar urządzeń wodnych (rzeka i dawny staw) pozostaje zaśw gestii Skarbu Państwa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 800