Zielony szlak turystyczny w Starachowicach

Adres:

Starachowice

Zielony szlak pieszy wiodący z Lubieni do Zębca wynosi tylko cztery kilometry, przez co może być atrakcją nawet dla osób niekoniecznie skłonnych do pokonywania długich dystansów.

Pozwala ona na przejście wzdłuż linii Starachowickiej Kolejki Wąskotorowej, będącej lokalną atrakcją obecnie znajdującą się pod opieką Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej. Historia ciuchci sięga początku wieku XX i związana jest z rozwojem przemysłowym w Starachowicach. Kolejka łączyła bowiem początkowo zakłady wielkopiecowe w Starachowicach z kopalniami rudy żelaza i ładowniami drewna. Jej rozwój został zahamowany wraz z upadkiem przemysłu w latach 60., a w 1997 roku całkowicie zawieszone zostały przejazdy. Dopiero starania sympatyków i wolontariuszy, którzy udrażniali torowisko kolejki, jej przejazdy na trasie Starachowice – Lipie zostały wznowione w 2004 roku. Przemierzając trasę do Zębca mamy okazję zobaczyć przejazdy kolejki, po drodze mijamy bowiem miejscowość Marcule, gdzie znajduje się jej przystanek. Warto zatrzymać się też w tutejszym nadleśnictwie Marcule, prowadzącym Centrum Edukacji Przyrodniczej imienia księdza biskupa Jana Chrapka. Pracownicy nadleśnictwa chętnie dzielą się z grupami zorganizowanymi oraz turystami indywidualnymi swoją wiedzą dotyczącą lasu oraz pracy leśników, a także rozsądnego korzystania z naturalnych zasobów leśnego środowiska. Znajduje się tutaj także przyjemna sala kominkowa oraz miejsce do biwakowania na świeżym powietrzu, które dzięki zadaszeniu może służyć gościom nadleśnictwa nawet w trakcie deszczu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 899