Zielony szlak turystyczny wokół zalewu w Brodach

Adres:

Starachowice

Rekreacyjny i przeciwpowodziowy zalew Brody sprzyja nie tylko odpoczynkowi nad wodą, ale też nieco bardziej jego aktywnej formie w postaci przejścia pieszej trasy turystycznej oznaczonej kolorem zielonym i wyznaczonej wokół zbiornika.

Zajmuje ona w sumie 15 kilometrów i jest dobrą alternatywą dla leniwego opalania się nad zbiornikiem w Brodach. w nieco mniej sprzyjający pogodowo dzień. Zielony szlak turystyczny rozpoczyna się przy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach prowadząc na wschód do miejscowości Krynki, w których znajduje się urokliwy zabytkowy kościół wybudowany w stylu neogotyku wiślano-bałtyckiego na początku XX wieku. Dalej droga prowadzi w kierunku Starachowic, obok linii kolejowej i stacji PKP, od której można zejść w dół do potoku Ruśnia. Stamtąd szlak prowadzi leśnymi drogami do pól pod wioską Ruda, która jest kolejnym punktem na trasie. Warto odwiedzić tutaj efektowny pomnik przyrody Skały w Rudzie i ruszyć dalej w kierunku Stykowa, gdzie można odpocząć w jednym ze znajdujących się tutaj ośrodków rekreacyjnych. Na dalszej trasie trafiamy na kolejny rezerwat skalny – Skały w Krynkach, gdzie znajdują się formacje ukształtowane z piaskowca dolnotriasowego – poprzedzający zabudowania wsi, z której trasa prowadzi ponownie tuż nad zalew. Mijając po drodze Bar pod Lipą kierujemy się w stronę zapory, a w samych Brodach tuż przed nią skręcamy w lewo przed umieszczonym tam popiersiem Stanisława Staszica. Kończymy cały szlak przy przystanku komunikacyjnych, znajdującym się niedaleko ośrodka sportów wodnych nad zalewem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 863