Brama Seklerska w Starym Sączu

Adres:

Plac św. Kingi, 33-340 Stary Sącz

Tego typu bramy znajdują się w kilku miejscach w Polsce. W Starym Sączu znajduje się Brama Seklerska, która powstała na cześć św. Kingi, która jest bardzo ważną postacią dla miasta Starego Sącza. Pochodziła ona z Węgier, wyszła za Bolesława Wstydliwego.

Stary Sącz dzięki św. Kindze może dziś chwalić się klasztorem Klarysek. Brama zawitała do Starego Sącza w momencie kanonizacji św. Kingi. Jest ona obiektem całkiem sporym, ponieważ jej wysokość to 5 metrów, natomiast szerokość wynosi 3 metry. Nie sposób jej więc nie zauważyć. Znajduje się na niej m. in. twarz św. Kingi, ale także herby Węgier, oraz Polski, oraz napis mówiący o tym, że św. Kinga jest matką narodu. Brama jest dostępna dla wszystkich zwiedzających. Każdy może zobaczyć ją na własne oczy. Warto również wspomnieć o tym, że bramy seklerskie zazwyczaj są tworzone z drzewa dębowego, czasem z sosnowego. Ma ona ogromne znaczenie symboliczne. Nie tylko, jeśli chodzi o postać św. Kingi, ale także o inne symbole. Piękne zadaszenie bramy oznacza ochronę. Jeśli przez nią przejdziemy to będziemy chronieni. Według węgierskiej tradycji brama powinna być zawsze otwarta, aby okazać swoją gościnność. Z tego właśnie względu starosądecka Brama Seklerska również stoi otworem. Brama Seklarska jest pięknym elementem architektury, który przyciąga do Starego Sącza. Już wjeżdżając do tej miejscowości praktycznie na każdym kroku możemy zauważyć, że św. Kinga jest tutaj bardzo ważna. Ta przepiękna brama, która została podarowana miastu w 1999 roku, tylko wszystkich w tym utwierdza. Jeśli będziesz kiedykolwiek w Starym Sączu, to pamiętaj o tym, aby zobaczyć tę bramę na własne oczy. Znajduje się ona w niedalekiej odległości od Klasztoru Klarysek, więc nikt nie powinien mieć trudności z jej odnalezieniem. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa do zobaczenia, zresztą jak wiele innych w tej przepięknej i klimatycznej miejscowości.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1656