Cmentarz wojenny nr. 348 w Starym Sączu

Adres:

Rocha, 33-340 Stary Sącz

Cmentarz wojenny nr. 348 w Starym Sączu. Cmentarz wojenny nr. 348 to jedno z wielu niezwykłych miejsc w naszym kraju.

Znajdują się tutaj groby wielu poległych żołnierzy, którzy walczyli w 1914 roku, starając się bronić Starego Sącza. Walki trwały przez trzy tygodnie, ponieważ rozpoczęły się 20 listopada 1914 roku, a zakończyły 12 grudnia. Cmentarz nr. 348 to cmentarz austriacki, który jest również miejscem wspomnień wydarzeń, które miały miejsce w 1914 roku. Warto się tutaj udać, tym bardziej, że jest on zachowany w dosyć dobrym stanie i możliwe jest odczytanie niektórych napisów znajdujących się na tablicach nagrobkowych. Dzięki temu odwiedziny na cmentarzu nr. 348 są jeszcze ciekawsze i atrakcyjniejsze. Nie można także nie wspomnieć o tym, że został on zaprojektowany przez Gustava Ludwiga, a według zachowanej dokumentacji pochowano tutaj 57 żołnierzy. 26 z nich to żołnierze rosyjscy, a 31 austro-węgierscy. Niestety nie są znani wszyscy pochowani żołnierze. Tylko kilkunastu z nich jesteśmy w stanie zidentyfikować m. in. po tabliczkach. Jednym z pochowanych jest Augustyn Klimaszewski, który poległ 10 grudnia 1914 roku, w wieku 35 lat. Cmentarz ten znajduje się przy ulicy Nowej w Starym Sączu. Można powiedzieć, że jest jedną z kwater cmentarza parafialnego znajdującego się w tamtym miejscu, a także jest obowiązkowym miejscem do zobaczenia dla każdego, kto interesuje się historią, a już w szczególności wojnami światowymi. Cmentarz nr. 348 ma swój klimat. Na szczęście ciągle pilnuje się tego, aby znajdował się w dobrym stanie. W ciągu wielu dekad jego istnienia konieczne było przeprowadzenie renowacji cmentarza, a także wycięcie niektórych drzew, które mogły doprowadzić do wielu szkód. Cmentarz nr. 348 jest miejscem, do którego naprawdę warto przyjechać, tym bardziej dlatego, że w jego okolicy znajduje się znacznie więcej podobnych, historycznych miejsc związanych z I oraz II Wojną Światową.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1450