Kościół w Barcicach

Adres:

Barcice 27

Barcice są dosyć sporą małopolską wsią, położoną w pobliżu Starego Sącza. Znajduje się tutaj przepiękny kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.

Według dokumentacji, jaka przez lata została zachowana, kościół istniał już w latach 1325-1327, jednak niektórzy badacze są skłonni twierdzić, że parafia mogła w Barcicach istnieć już znacznie wcześniej. Kościół w Barcicach był z historycznego punktu widzenia bardzo ważny. Do parafii tej bardzo często kierowano księży, którzy byli po seminariach biskupich, klasztornych, bądź byli absolwentami Akademii Krakowskiej. Warto wiedzieć, że do XIV wieku Barcice, oraz znajdująca się w nich parafia były własnością Klasztoru Klarysek. Klasztor otrzymał ogromne tereny od księżnej Kingi w momencie, gdy zdecydowała się wstąpić do Zakonu Klarysek. Kościół, który możemy dziś podziwiać w Barcicach jest kościołem stosunkowo młodym. Pomimo tego, że historia parafii jest już wiekowa, to budynek, który dziś widzimy powstał niewiele ponad 100 lat temu. Poprzedni kościół, który pochodził z roku 1440, został zniszczony przez pożar. Wybuchł on w 1882 roku podczas obchodów Bożego Ciała. Na szczęście udało się uratować wiele przedmiotów znajdujących się wewnątrz kościoła, w tym zabytkowe już ołtarze. Możemy tutaj podziwiać renesansowy ołtarz z okolic 1628 roku. O kościele w Barcicach bardzo niewiele się mówi, choć jest to naprawdę interesujące miejsce. Pomimo tego, że dziś z zewnątrz widzimy stosunkowo młody budynek, to znajduje się on w miejscu, które ma już swoje wiekową historię. Będąc w okolicy warto zatrzymać się na chwilę, aby zobaczyć ten kościół na własne oczy. Znajduje się on na trasie z Nowego Sącza do Piwnicznej, więc tym bardziej, jeśli jedziemy w tamtym kierunku, to naprawdę warto pamiętać o tym ciekawym miejscu.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2829