Muzeum regionalne w Starym Sączu

Wstęp:

Płatny

Adres:

Rynek 6, 33-340 Stary Sącz

Telefon:

18 446 00 94

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Będąc w Starym Sączu nie można nie zajrzeć do Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli. W muzeum tym możemy zobaczyć bardzo wiele pamiątek, które dotyczą historii miasta.

Prawdopodobnie muzeum nigdy by nie powstało, gdyby nie Józef Paszkiewicz. Był to jeden z założycieli Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. Przekazał on wiele pamiątek, zebranych przez siebie w ciągu swojego życia, które dziś możemy właśnie w Muzeum Regionalnym podziwiać. Szacuje się, że jest to około 2000 eksponatów. Warto wiedzieć, że do kompleksu Muzeum Regionalnego zaliczane jest również starosądeckie Muzeum Księdza Józefa Tischnera. W muzeum tym odnajdziemy wiele pamiątek, które przedstawiają życie i funkcjonowanie Tischnera, który był nie tylko księdzem, ale i wybitnym filozofem. Pierwszy raz ekspozycja dotycząca księdza Józefa Tischnera została przedstawiona zwiedzającym w 2004 roku. Od 1999 roku, w muzeum dostępna jest także ekspozycja związana z papieżem Janem Pawłem II. Głównie dotyczy ona wizyty papieża w Starym Sączu właśnie we wspomnianym 1999 roku. Kompleks muzealny, jakim jest Muzeum Regionalne w Starym Sączu, to obowiązkowy punkt na mapie, który powinien zostać poznany przez każdego turystę, który w te rejony przybywa. Z historycznych faktów, warto przytoczyć również ten, że w roku 1795 miał miejsce ogromny pożar w mieście. Jako jedyny w okolicy rynku przetrwał tylko budynek, w którym dzisiaj znajduje się właśnie Muzeum Regionalne. Zanim wejdziemy do środka zachwycać się nad eksponatami muzealnymi, warto chwilę poświęcić na przyjrzenie się budynkowi, w którym muzeum się znajduje. Jest to naprawdę piękna wiekowa już kamienica. Oczywiście przez lata przeprowadzane były różnego rodzaju prace remontowe, jednak nadal zachwyca swoim wyglądem. Budynek ten pięknie komponuje się z brukowym rynkiem. Przyglądając się całości możemy przez chwilę poczuć się jakbyśmy o kilka wieków przenieśli się w czasie. Naprawdę warto to miejsce zobaczyć.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1599