Rezerwat Przyrody Barnowiec

Adres:

Stary Sącz

Rezerwat ten ma swoją długoletnią już, bo ponad stu letnią historię. Został on założony w 1906 roku, (choć niektóre źródła podają rok 1924 jako ten oficjalny) przez hrabię Adama Stadnickiego.

Był on w tym czasie właścicielem wielu lasów położonych w okolicy Barnowca i nie tylko. Zdecydował on, że jest to tak piękne i świetnie zachowane, niezniszczone przez człowieka miejsce, że należy je chronić i pielęgnować. Utworzył więc swój własny rezerwat przyrody, który z czasem stał się państwowym rezerwatem przyrody. Dzisiejsza powierzchnia rezerwatu przyrody Barnowiec wynosi ponad 40 hektarów. Jest to więc naprawdę spora przestrzeń, którą każdy z nas może podziwiać. Według szacunków możemy tutaj odnaleźć 8 różnych gatunków krzewów, a także 6 gatunków drzew. Co ciekawe oceniono, że w rezerwacie przyrody Barnowiec występuje, aż 75 gatunków roślin zielnych. Jest to jedno z piękniejszych miejsc w Beskidzie Sądeckim, które naprawdę każdy powinien zobaczyć. Szczególnie ci, którzy lubią aktywny wypoczynek, piesze bądź rowerowe wędrówki. Warto jednak wspomnieć o tym, że nawet osoby, które na co dzień nie mają zbyt wiele do czynienia z aktywnością fizyczną, mogą wybrać się w te przepiękne miejsce. W przypadku Rezerwatu Przyrody Barnowiec, nie mamy do czynienia z ciężkimi podejściami w górę. Charakterystyka i ukształtowanie terenu jest bardzo przyjazne dla turystów więc nawet bez świetnej kondycji fizycznej, większość powinna sobie z wędrówką doskonale poradzić. Zwiedzając Rezerwat Przyrody Barnowiec w niedalekiej odległości mamy Łabowską Halę, gdzie znajduje się schronisko, w którym możemy się posilić, a także przenocować. W okolicy mamy również wiele innych ciekawych szlaków, między innymi na Jaworzynę Krynicką. Tym bardziej warto więc ten świetnie zachowany rezerwat zobaczyć na własne oczy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1132