Kościół św. Marcina w Strzeleczkach

Adres:

Kościelna 2, 47-364 Strzeleczki

W miejscowości Strzeleczki znajduje się zabytkowy już kościół pod wezwaniem św. Marcina.

Jest to parafia rzymskokatolicka, o której informacje pochodzą już z 1394 roku. Kościół, który w tej miejscowości możemy podziwiać nie pochodzi jednak z XIV wieku. Został on wybudowany w wieku XVIII. Jest to naprawdę przepiękny obiekt, który warto zobaczyć. Wybudowano go w stylu późnobarokowym. Plebania jaka znajduje się w pobliżu tutejszego kościoła pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Zauważymy w tej miejscowości także wiatrak, który również pochodzi z tego okresu. Wiatrak to może jednak zbyt wiele, jest to raczej pozostałość po tym, co kiedyś było wiatrakiem. Wracając do kościoła św. Marcina w Strzeleczkach warto także wspomnieć o tym, że kościół ten zlokalizowany jest praktycznie w samym centrum miejscowości. Miejscowość ta nie nazywała się od początku Strzeleczki. Wcześniej nosiła ona nazwę Strelicz. Kościół pod wezwaniem św. Marcina zachwyca swoim wyglądem. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to już naprawdę zabytkowa budowla. Obiekt powstał dzięki wykorzystaniu cegieł i kamienia. Dzięki takiemu dobraniu materiałów budowlanych mógł on przetrwać znacznie dłuższy okres czasu niż różnego rodzaju inne kościoły wybudowane głównie z drewna. Wnętrze tego kościoła może zachwycić szczególnie przepiękną polichromią. Turyści, którzy mieli okazję przebywać we wnętrzu tego niezwykłego i klimatycznego obiektu szczególnie zachwycają się właśnie wspomnianą polichromią. W kościele znajdziemy również późnobarokowy ołtarz, a także prześliczne ołtarze boczne. Ten przepiękny i zabytkowy kościół nie jest niestety dostępny każdego dnia do zwiedzania i o każdej porze. Jeśli chcemy go zwiedzić w dogodnym dla nas terminie, to powinniśmy wcześniej dokonać rezerwacji. Warto jak najbardziej to zrobić, ponieważ ten kościół jak i cała miejscowość Strzeleczki są warte odwiedzenia.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1946